Nastalo léto a s ním i neodmyslitelné chvíle u vody. Mít možnost vykoupat se na vlastní zahradě je luxus, který si nemůže dopřát každý. Jak však tento benefit velkých zahrad aplikovat i na ty menší, a jaké všechny podoby může koupání u vás doma mít? Čtěte dál!

Ten, kdo jednou zažije, jaké to je mít vlastní bazén v parných letních měsících, už se toho nikdy nebude chtít vzdát. Pokud však patříte mezi ty, kteří zatím bazén plánují a stále si nejste tak jistí, který typ si vybrat, pak pro vás bude těchto pár odstavců snad nejvhodnější inspirací.

1. Nafukovací bazén – Jednoduché řešení pro příležitostné osvěžení

Výhody: Nafukovací bazény nacházejí využití většinou pouze u rodin s malými dětmi. Pro tyto situace jsou jako dělané. Hrany jsou totiž měkké a pohodlné dětem. Bazény navíc dokáží svou výšku zvyšovat a snižovat podle množství vody. Další obrovskou výhodou je jejich nenáročnost. Nafukovací bazén s pomocí pumpy dokáže nafouknout každý běžně zdatný člověk. Navíc ve chvíli, kdy se vám koupání ve vodě omrzí, nebo se na koupání ochladí, můžete jej jednoduše složit zpátky do obalu.

nafukovací bazény pro děti

Pro malé děti jsou nafukovací bazény nejlepší. ©Pixabay

Nevýhody: Nafukovací bazény bohužel nesou i pár nevýhod. Především to je snadné poničení, protože nafukovací povrch je zkrátka lehké proděravět. S proděravělým bazénem už toho potom člověk většinou moc nenadělá a vyplatí se koupit nový (zkuste ale nejprv díru zalepit). To také souvisí se schody do bazénu. Pokud do nafukovacího bazénu opravdu toužíte schody umístit, nejlépe je ještě obalte lepící páskou nebo něčím měkkým.

Vhodné pro: Malé prostory, rodiny s malými dětmi.

2. Nadzemní bazény – Ideální kompromis

Výhody: Bazény s konstrukcí již nabízí více stability, než bazény nafukovací. Při větších rozměrech už navíc dokáží nabídnout alespoň lepší prostor pro plavání. Díky pevnějšímu materiálu jsou také méně náchylné na proděravění.  Pokud jste rodina s malými dětmi, jsou nadzemní bazény (včetně nafukovacích) ideálním řešením. Díky vyvýšení totiž vylučují riziko pádu dítěte do bazénu. Stejně tak je zabráněno i ostatním věcem a rostlinám na zahradě, které jinak můžou ve vodě skončit lehce. Dobré je však poznamenat, že i některé typy nadzemních bazénů se mohou zahloubit do země.

jak vybrat bazén zahrada

Nadzemní bazény dokáží při větších rozměrech s jistotou konkurovat zapuštěným. ©Pixabay

Nevýhody: Konstrukce nadzemních bazénů bohužel většinou nejsou tak stabilní, jako si od nich majitelé slibují. Někdy se stane, že konstrukce povolí, pokud o ní zakopnete nohou. Okraje těchto bazénů tedy neumožnují příliš velké opírání, přeskakování a podobné zatížení. 

Vhodné pro: Středně velké zahrady, kde může být bazén celoročně.

3. Zapuštěné bazény – Investice na dlouhou dobu

Výhody: Bazény zahloubené do země jsou ideální pro všechny, kdo se touží v létě pořádně vykoupat. Všechny bazény zapuštěné do země vydrží o poznání více. Pevná opěra z hlíny totiž konstrukci poskytuje maximální bezpečí vůči poškození. Mimo se zcela zapuštěnými bazény, se také můžeme setkat s částečně zapuštěnými bazény. Do vody je díky jednodušším schůdkům snažší přístup. V bazénu si také můžete pouze koupat nohy a relaxovat na okraji. 

jak vybrat velký bazén

Velký bazén zapuštěný do krásného prostředí je ideálním předpokladem pro vydařené prázdniny. ©Pixabay

Nevýhody: Zapuštěné bazény jsou většinou cenově dražší a náročnější svou instalací. Přesto se však vyplatí do kvality investovat. Rekonstrukce a opravy by totiž časem sebraly peněz ještě více.

Vhodné pro: Velké zahrady, velkou rodinu.

Pokud se rozhodnete pro koupi tohoto typu bazénu, ve většině případech se vyplatí pozvat si na jeho instalaci odborníky. Nejčastěji používaným a nejspolehlivějším materiálem bývá zpravidla laminát.

správný bazén vhodný pro zahradu

Dopřát si relax v létě jde nejlépe u bazénu. ©PIxabay

4. Zahradní jezírka

Zahradní jezírka jsou dnes velmi moderním vodním objektem na zahradě. Kdo si touží dopřát každý den koupel v přírodní tůňce přímo pod vlastními okny, nemusí být svému snu vůbec tak daleko, jako by se mohlo zdát. O stavbě jezírka je většinou nutná konzultace s odborníkem, přesto však vynaložené práce a peníze stojí za to.

Výhody: Jezírko je zcela přírodní, a proto zde není použito žádného chlóru. Místo kůže zatížené od chemikálií budete dopřávat své pokožce to nejlepší, co můžete. Celkový vzhled přírodního jezera je také mnohem více působivý, než umělé bazény. Každý si jeho tvar může uzpůsobit svým představám. Můžete tak postavit mělčinu nebo pořádnou hloubku.

zahradní jezírko výhody nevýhody

Blíže už přírodě být nemůžete… ©Pixabay

Nevýhody: Zahradní jezírko je samozřejmě trochu náročnější na údržbu a instalaci. O všech rostlinách, které do něj začleníte, byste měli něco vědět. Pokud se voda zakalí, jde rovněž obtížněji vyčistit než u běžného bazénu.

Vhodné pro: Přírodní zahrady, lidi, co chtějí od koupání něco více.

 

Tagy článku: