Dlažba na zahradě je více než užitná. Každá zahrada si přece říká o místo na posezení nebo o zpevněnou cestu, ze které nebudeme mít špinavé boty, pokud bude pršet. Jak ale vybrat takovou, abychom ji nemuseli měnit a abychom s ní vydrželi spokojení celý život?

Vybrat venkovní dlažbu zase není tak složité. V první řadě bychom si měli ujasnit, jaký materiál se nám jeví, jako nejlepší. Je nám jasné, že mnozí z vás ani nemají představu, z čeho všeho se dlažba vyrábí. Proto si důkladně přečtěte tento článek.

1. Beton

Beton je asi nejspolehlivější a nejoblíbenější materiál na dláždění venkovních ploch. Výhodou navíc není pouze jeho odolnost, ale také možnost výběru z velkého množství druhů. Beton dnes dokáže věrně napodobit i jiné méně odolné materiály, jako například dřevo. Rovněž do něj lze přimýchat štěrk, či kamínky.

betónová imitácia dreva dlažba

Nepodceňujte beton. Dřevěná imitace je od toho pravého k nerozeznání… © Stone gallery

2. Cihla

Cihlová dlažba je působivá a rovněž patří mezi odolné a snadno udržitelné materiály. Skvěle podtrhne romantická zákoutí i velkolepé domy. Nenabízí sice tolik možností, jako beton. Moderní technologie i přesto rozšířili výběr na několik vyriant. Skvěle izoluje a odolává vůči vodě.

cihlovadlazba

S cihlovou dlažbou se vaše zahrada rozzáří. © West brick

3. Keramika

Keramická dlažba se běžně používá rovněž v interiéru. Keramická podlaha se neprodře ani nepošlape po desítky let a představuje tak dalšího vhodného adepta na dlažbu na zahradu. Nabízí různé barevné kombinace a varianty.

keramickádlazba

Působivá keramická dlažba dodává obydlí teplý dojem. © Los Kachlos

4. Kámen

Kamenná dlažba se nejčastěji volí z břidlice, pískovce, žuly anebo mramoru. Kámen je oblíben pro svou jedinečnou strukturu tvořenou přirozenými kresbami. Kamenná dlažba nenarušuje kouzlo přírody a nabízí mnoho barevných a vzorových variant. Drsnost povrchu se rovněž liší podle druhu kamene. Je však nutné brát v potaz vyšší cenu u některých z nich.

kamennazulovadlazba

Žula je nejběžnější a nejvděčnější kámen. © Stone gallery

5. Dřevo

Dřevěná dlažba není tak odolná a pevná, jako předchozí zmiňované. Za to však nabízí zcela jedinečný vzhled. Dřevěná dlažba navíc méně klouže a tolik nestudí. Je však nutné brát v potaz, že ačkoli je dřevo speciálně upravováné pro větší výdrž, nenabídne až tak velkou trvanlivost.

drevenadlazba

Nádherná dřevěná dlažba v podobě špalíků. © Nora

 

Tagy článku: