Koberce a závěsy hrají v atmosféře bytu obrovskou roli. Ať již vybíráme z dlouhých či krátkých záclon, malých koberečků či celopodlahových koberců, jednu věc mají tyto předměty stejnou, a tou jsou vzory. Mnoho lidí stráví nad vybíráním vzorů dlouhé hodiny a nedokáže si vybrat to, co jejich dům nejlépe podtrhne. V tomto článku jsme sepsali jednoduché shrnutí kladných a negativních stránek různých vzorů. Bude potom už na vás, jaký z nich si vyberete.

Už jste se někdy zamysleli, jak moc důležité je sladit závěsy s kobercem? Jeden vzor s druhým mnohdy vůbec neladí a vy si toho ani nevšimnete. Když se ale zamýšlíte nad tím, co místnosti bere její stylovost, je to v mnohých případech tato věc. Vy si na to tedy dávejte pozor a slaďte své závěsy s koberci tak, jak se patří.

Proužky jako symbol jednoduchosti

Koberec s proužky je klasika. Je už na vás, jestli zvolíte obyčejné jednobarevné proužkování, nebo se poddáte něčemu více barevnému. Proužkové koberce jsou útulné a praktické. Proužky totiž moc nepřeplácávají a spíše přidávají místnosti opticky na rozměrech. Proužkovaný závěs může zavánět až venkovem, pokud zvolíme kombinaci modré či červené s bílou. Jiné barevné kombinace proužků mohou ale naopak působit velmi moderně. Svislé proužky se hodí do místností s nižším stropem, horizontální zase více k vyšším stropům.

koberec barevné pruhy

Barevné pruhy dodají místnosti veselou atmosféru. © Rug Vista

jednoduchý pruhovaný koberec

Krása je v jednoduchosti. © Rug Vista

retro pruhovaný koberec

Trocha retra! V tomto podání bude skvělé! © Blancheporte

Jemný pruhovaný závěs

Jemný pruhovaný závěs. © Westwing

Geometrické vzory jsou nyní v módě

Možná jste si všimli, že geometrické vzorce a obrazce, především řady různých úhelníků, se nyní v hojnosti využívají na všech dekoračních předmětech a obalech. Takovéto vzory jsou nadčasové a skvěle se hodí do moderních bytů s jednoduchým designem. Vzorovaný koberec upoutá pozornost hned na první pohled. Není však úplně vhodný do retro domácností, i když i tam může občas vytvořit dobrou kombinaci. 

Nadčasový a stylový koberec

Nadčasový a stylový koberec. © Hansa

japonské závěsy

Moderní geometrické tvary na japonských závěsech. © Bonprix

jak vybírat závěsy

Vzory, jako z kosmu. © Dante

Originality s rozumem

Existuje spousta závěsů a koberců s různými nevšedními motivy. Každý dobrý designér svého bytu však musí být schopný rozeznat vhodný umělecký záměr nad kýčovitostí. V první řadě tedy slaďte motiv s interiérem. V druhé řadě pak nápad pořádně promyslete, ať zbytečně nekoupíte věc, která váš byt akorát zatěžká dalším motivem.

vzorovaný koberec

Růže, motýly a jaro – ideální vzor na jaro. © Vesna

balónový koberec

Koberec s balóny, nápad nejen do dětského pokoje. © Rug Vista

koberec jako malirske platno

Koberec pro umělce nebo umělecky založené. © Bonami