Mít v domě velká okna je snem mnoha lidí. Zvenku vypadají úžasně, ale zevnitř, tam to není vždy jednoznačné. Proč? Interiéry s velkými okny na jedné straně získávají na světlosti, slunečním svitu, luxusu, ale na druhé straně ztrácejí, protože mají o jednu stěnu méně. Ne že by to byl problém. Akorát lidé na to nejsou většinou zvyklí. Z paneláků a domů s malými okny jsme naučeni úplně jinak zařizovat interiéry. Jak to ale dělat správně?

Na to, bohužel, neexistuje jednoznačná odpověď. Samozřejmě záleží na vkusu jednotlivce, respektive rodiny a jejích členů. Je proto možná se lépe inspirovat již vytvořenými interéry, než se po hlavě vrhnout na to jen podle svých představ.

Mít velká okna nemusí rovnou znamenat mít francouzská okna po celé šířce místnosti. Může to být i množství menších oken, nebo i jedno okno od podlahy až po strop. Ukážeme vám hned několik variant a řešení interiéru. Smyslem není okopírovat ten který styl, ale spíše se inspirovat něčím, co vás osloví hned na první pohled.

Obývák s velkými okny a krbem

Co takhle nemít krb uprostřed domu, ale v obvodové zdi mezi okny? Už vidíme jako odborníci na energetickou efektivitu kroutí očima. Ano, mají pravdu, ale vypadá to velmi efektně a luxusně. Jednoznačně doporučujeme v případě, kdy nechcete klasický krb, ale ekokrb. Pohovka s nízkými opěradly a výraznou lampou je ideální.

bydlení velká okna krb

Celoprosklená stěna s výhledem

Mít kompletně na celé stěně okna je možná dobrá idea, ale v praxi ne vždy použitelná. Člověk se cítí v takovém prostoru trochu nesvůj. Ale pokud máte dům s dechberoucím výhledem, zkuste dát tomu šanci. Neměli byste zapomenout na praktické venkovní rolety, kterými si budete určovat intenzitu světla.

celoprosklená stěna interiér

Bydlení v lese s velkými okny

Velká okna na domě nebo chatě v lese, tomu se říká mít k přírodě blízko. Pokud k tomu patří terasa, či balkon, pohoda v lůně přírody je zaručena.

obrovská okna moderní interiér

Velká hliníková okna do zahrady

Moderní hliníková okna umožňují mít úzké rámy a tak vám nebude nic bránit v pohledu na vaši zahradu. Dvě velké pohovky zaručí rodinnou pohodu.

velká okna do zahrady

Dřevěná okna s dřevěnými prvky v interiéru

Pokud osadíte velká okna s dřevěnými rámy a dřevo použijete i v interiéru, propojíte je do jednoho celku. Přinášíme vám hned dva příklady, jak toho využít. Držte se pravidla, které říká, že málo je víc. A pokoj určitě doplňte designovými svítidly.

okna od podlahy po strop
vysoká okna do zahrady rodinný dům

Industriální design s velkými okny

Velká okna byly v továrnách, aby měli pracovníci dostatek světla po co nejdelší dobu dne. Využít to můžete i pokud máte rádi industriální design. Zakomponujte kov, neopracované dřevo, cihly bez omítky, žárovky s vlákny, … do vzhledu připomínajícího továrnu. Ale nezapomínejte, měli byste se v takovém interiéru cítit příjemně, a ne jako v práci.

industriální design velká okna

Černobílý design interiéru s velkými okny

Pokud omezíte barevnost interiéru, a pokud to uděláte s méně výraznými barvami, upřednostníte prostředí nacházející se venku. Toto je další přístup, jak více propojit exteriér s vnitřními prostorami. Na fotce níže si všimněte, jak zrcadlo tento efekt ještě více zvýrazňuje.

francouzská okna jednoduchý design bydlení

Velká okna s parapety

Velká okna nemusí být po zem. Pokud je zakončíte mírně nad zemí, získáte více soukromí, a pokud je navíc osadíte vnitřními parapety, budete mít jedinečný prostor, který je možné využít více způsoby. Například jako místo pro dekorace …

interiér parapet okna pokoje

… nebo jako místo pro odpočinek.

odpočinkové místo parapety okna

Brali byste takové lenošení u okna?

okna parapety obývák rady tipy

 

Tagy článku: ,