Jakkoli situovaný byt potřebuje nějak zastínit okna. Bez dobře zastíněných oken by vašemu domu chybělo soukromí. Ale to není jediný důvod. Dobře zvolené stínění může také podstatně snížit únik tepla z vašeho domu. Ačkoli toto téma bývá nezřídka podceňováno, důkladný výběr může také velmi ovlivnit atmosféru a celkový vzhled vašeho obydlí. Nepodceňujte proto výběr. V následujících pěti způsobech stínění vám představíme všechny výhody a nevýhody, které je nutno u daných druhů znát.

Stínění má funkci jak v zimně, tak v létě. V létě poskytne úlevy od slunečního žáru, v zimně šetří peníze za topení. Zvolíte-li dobře závěs, máte o teplo v bytě postaráno. Nezapomeňte v žádném případě ani na estetickou stránku. Každý byt si žádá něco jiného a vaším úkolem je najít mu tu správnou  variantu. 

Prohlédněte si důkladně váš byt a zvažte možnosti. Jakou barvu je do vašeho bytu vhodné zvolit? Spíše tmavou nebo světlou? To záleží na velikosti místnosti a také jejích barvách.  Ve většině případů se volí univerzální tóny mezi bílou a černou. V některých druzích stínění se pochopitelně skýtá možností více. S experimentováním, ale buďte opatrní. Většinou se vyplatí volit jednoduché barvy a vzory. To, jak moc se místnost dokáže zastínit, záleží nejvíce na druhu stínění.

1. Staré dobré závěsy

Od té doby, co existují okna, existují i závěsy. Závěsy v podobě velkého kusu látky přichyceného na garnýži, visí u okna v 99% případů spolu se záclonami. Záclona je na rozdíl od závěsu síťovaná. Závěsy nabízí obrovské množství variant, co se týče vzhledu a barevnosti. V zimě volte teplejší a výraznější barvy a v létě světlejší a svěží. Výhodou záclon je obměnitelnost a také pratelnost. Tlustší materiál výrazně pohltí ozvěnu v místnosti a hlavně ušetří peníze za topení. Nevýhodou ovšem je, že množství propuštěného světla nemůžete korigovat, a navíc se na závěsy často chytá prach.

závěsy do bytu stínění

U závěsů velmi záleží na zvoleném odstínu. © Eduard Militaru

2. Žaluzie a rolety pro každý byt

Žaluzie jsou v dnešní době asi nejrozšířenějším způsobem stínění. Jsou využívané pro svou praktičnost. Jsou navíc dostupné v mnoha barvách a materiálech. Ačkoli ve většině bytů vládne bílý plast, materiály jako dřevo či kov, dodají bytu naprosto jedinečnou atmosféru. Vhodný druh žaluzií také zabraňuje únikům tepla. Nevýhodu snad může představovat únavný systém rolování. U velkých oken může poněkud zkomplikovat život a snadno se porouchat. Klasické rolety vlastně pracují na stejném principu jako žaluzie. Rozdíl je pouze v tom, že roleta se skládá z jednoho kusu nebo visí vertikálně. Rolety jsou navíc nejčastěji látkové.

žaluzie do bytu typy

Díky žaluziím můžete pohodlně nastavit množství světla proudícího do místnosti. © Daria Nepriakhina

3. Stínění oken na dálkové ovládání

V dnešní době největší pohodlnost nabízí rolety a žaluzie na ovládání. Tyto rolety se nejčastěji instalují z vnější strany okna a vyrábějí se z odolného materiálu. Mohou se skládat z více kusů, nebo pouze z jednoho. Takové rolety dokážou místnost naprosto zatemnit. Problém může nastat při truhlících za oknem. Při volbě takového stínění zauvažujte nad sladěním s omítkou domu. Například jeden známý španělský architekt, Ramón Esteve, zabudoval žaluzie přímo do fasády. Při zatažení žaluzie svou barvou a materiálem splynou se zdí domu. Tyto žaluzie a rolety se ovládají pomocí ovladače na dálku či dotykem. Na některých také můžete nastavit časový spínač. Brzy se tyto rolety budou moci ovládat pouze za pomoci mobilního telefonu.  

žaluzie na ovládání

Venkovní žaluzie a truhlíky nejsou vždy dobrou kombinací. © Samuel Zeller

4. Nový trend japonských stěn

Trend takzvaných japonských posuvných stěn představuje alternativu k roletám či žaluziím. Tyto stěny se využívají především pro stínění velké plochy (například balkonu). Výhodou je dekorativní vzhled. Na japonských roletách jsou zpravidla vyobrazené jednoduché japonské náměty, a pokoj díky nim vypadá harmonicky a stylově. Ovládat se mohou ručně nebo rovněž za pomoci motorku.

japonské stěny interiér 2018

Trendy japonské stěny. Zdroj: centroarredotessile.com

vzorované japonské stěny

Vzorované japonské stěny v obýváku. Zdroj: pinterest.com

5. Fólie natrvalo

Tyto fólie jsou efektivní způsob jak zabránit průniku horka do bytu.  Existují v různých barvách a strukturách. Mohou také vytvořit zrcadlový efekt pro větší soukromí. Takováto fólie se jednoduše nalepí na patřičné sklo. Nevýhodou ovšem je, že je okno takhle zastíněné trvale.

folie pro regulaci tepla

Díky fólii bude ve vašem domě příjemný chládek a také soukromí. © Darrin Henein

 

Tagy článku: ,