Ekologie je dnes velmi často zmiňovaným tématem. Spousta domácností po celém světě se již nějakým způsobem na ekologických činnostech podílí. Stále to ale nestačí a naše planeta je pořád v krizi. Je samozřejmostí, že není lehké při každodenním stresu z práce a všech povinností ještě vymýšlet jak udělat svůj dům více ekologický. Proto jsme sepsali těchto pár užitečných rad, které by vám mohli trochu ulehčit práci.

1. Vodu neoceníme, dokud nám nevyschne studna

Každý si rád občas zarelaxuje v rozvoněné vaně. Množství vody, které do vany napustíme, je ale jednou tak velké, jako kdybychom si dali sprchu.

Poněkud novodobý trend, který ale dříve lidé využívali naprosto běžně, je splachování dešťovou vodou. Dešťová voda se dá jednoduše nachytat do studny nebo speciálních nádrží. Nejenže pomůžete planetě, také výrazně ušetříte. Na systém splachování dešťovou vodou se dají také získat dotace.

setreme vodou

Jak je voda vzácná nám teď ještě nedochází. Až to zjistíme, bude už možná pozdě… Zdroj: Pixabay.com

2. Udělejte si kompost

Kompostér je teď věc, která začala frčet dokonce i u lidí v bytech. Vyhodit do něj můžete všechny odpadky, které mnohdy v koši nepříjemně zapáchají. Benefitem navíc bude domácí hnojivo, se kterým vaše malé zahrádky na balkónech krásně porostou.

domácí kompost na balkóně

Mít vlastní kompost je snadnější, než to vypadá. Zdroj: Pixabay.com

3. Plastová mánie

Zamysleli jste se už někdy, kolik plastů člověk za den použije?

Začíná to už ráno zubním kartáčkem, který pravidelně měníme, obaly od kosmetiky a hygienických potřeb, dále to pokračuje ke všem obalům kupovaného jídla, kelímkům od kávy, psacím potřebám, domácím spotřebičům, elektronice, doplňkům oblečení, bytovým doplňkům… plastových věcí okolo nás jsou tisíce, ale jen málo kdo si uvědomuje, co všechno tyto přehlédnutelné drobnosti způsobují.

Každý kousek plastu dokáže významně poškodit naše životní prostředí, pokud skončí na nesprávném místě. Jako například na černé skládce, kde se bude tisíce let rozkládat, nebo ještě hůře někde pohozený v lese či městě. Ropy navíc není nekonečně a jejímu absolutnímu dočerpání nejsme vůbec daleko. Pomoci tomu přitom můžete bez jakýchkoli větších námah. Stačí pouze začít třídit nebo ještě lépe kupovat věci z recyklovatelných materiálů.

znečištění přírody černá skládka

Plasty jsou neuvěřitelnou zátěží pro Zemi. Zdroj: Pixabay.com

4. Ať slunce nesvítí nadarmo

Solární a fotovoltaické panely jsou efektivním řešením, které sklízí úspěch u desítek tisíc českých domácností. Pořízení panelů sice není příliš levnou záležitostí, zato si však můžete být jisti, že se vám peníze vrátí, hlavně v době růstu cen za elektřinu.

solarni panely rust cen elektriny

Solární panely – investice, která má smysl. Zdroj: Pexels.com