Dávno odzvonilo dobám, kdy většina lidí sprchový kout považovala pouze za provizorní potažmo nouzové řešení v bytech, kam nebylo možné umístit vanu. Stal se nedílnou součástí především malých koupelen, ovšem spousta z nás již přišla na to, že sprchový kout slouží k příjemné a zároveň plnohodnotné očistě těla, podobně jako koupel ve vaně. Inu, jak je to tedy s těmi sprchovými kouty dnes?
Pravdou zůstává, že se objevují ve stále větším počtu domácností, kde na ně jejich majitelé nedají dopustit. Zatoužili jste po sprchovém koutu a nyní přemýšlíte, jak si správně vybrat? Pak si přečtěte tento článek, ve kterém vám poradíme, jak při tomto úkolu postupovat!
Sprchový kout s mramorovým obkladem. Zdroj: pixabay.com
Základem je vhodně zvolená vanička
Vanička je u sprchového koutu základem úspěchu. Od jejího výběru se dále odvíjí fakt, jak vám bude sprchový kout sloužit, a zda se v něm budete cítit dostatečně příjemně a pohodlně. V současné době je k dostání v mnoha provedeních. Ty se liší nejen zvoleným materiálem, ale také různou hloubkou či rozměry. Mezi nejčastěji využívané tvary patří jednoznačně půlkruh, který zabere nejméně místa.
Hloubka vaničky pro sprchový kout – pro kterou se rozhodnout?
Standardem je vanička s hloubkou kolem 10 cm. Nevyhovuje-li vám takový rozměr, můžete se rozhodnout pro radikálnějším řešení a zvolit hloubku pouze 2,5 cm – v tomto případě se vanička umístí tak, aby tvořila jednu rovinu s podlahou. Chcete-li, aby sprchový kout alespoň částečně nahradil vanu, jsou pro vás ideální vaničky s hloubkou až 28 cm.
Abyste se ve sprchovém koutu cítili pohodlně!
Vanička je sice základ sprchového koutu, ovšem abyste se v něm cítili příjemně, musíte věnovat pozornost vhodné zástěně. Zástěna hraje důležitou roli, protože bez ní byste po každém příjemném sprchování byli nuceni vzít do ruky hadr či mop a vytřít celou koupelnu. Zajímá vás, z čeho se zástěny vyrábí? Na výběr máte dvě možnosti: plast a plexisklo (případně i sklo). Plexisklo patří mezi vyhledávanější variantu, neboť se lépe udržuje, je trvanlivější a opatříte-li ho navíc speciální úpravou, nebudou vám na něm po sprchování zůstávat nevzhledné kapičky vody.
S pohodlím souvisí i vodovodní baterie a zavěšení sprchové hlavice. Kohoutky a hlavice by neměly překážet a zároveň by se měly nacházet ve vhodné výšce. Problém může nastat, pokud jsou členové vaší rodiny výrazně jinak vysocí. Tehdy se nedá nic dělat a musí se přijmout kompromis.
Zatím žádné komentáře