Balkóny a okna jsou pro některé z nás jediným místem, kde si můžeme vypěstovat nějakou zeleninu, ovoce nebo si vytvořit krásný koutek s okrasnými dřevinami. Jak na správný výběr rostlinek, zeminy nebo nádoby? Stihnete ještě osázet nějaké truhlíky?
Správná volba, to je polovina úspěchu
Než se pustíte do výsadby, je třeba si ujasnit, jaké podmínky balkón nebo parapety mají. Musíte vědět, z jakého sortimentu budete vybírat, jestli sazenice vhodné na slunné stanoviště nebo milující polostín či úplný stín. Je důležité se postarat o větší rostliny, aby v případě prudkého deště nebo větru nemohly spadnout a polámat se. Proto je třeba dobře promyslet umístění a případné ukotvené k zábradlí nebo ke zdi.
Výběr vhodné nádoby pro balkónové rostliny
Aby vám vše dobře rostlo, je třeba vybrat vhodnou nádobu. Vhodné jsou různé druhy truhlíků, ať již dřevěné, keramické nebo plastové. Jejich výhodou je, že jsou velmi prostorné a dají se v nich vytvářet krásné barevné kombinace. Pokud víte, že nemáte každý den čas na zalévání, pořiďte si samozavlažovací truhlíky, které jsou opatřeny nasávacími knoty.
Krásnou variantou jsou také květináče z vypálené hlíny. Mají svou přirozenou barvu, a mech, který k nim časem přiroste, nebo praskliny a rýhy, které se jednou objeví, jsou tím, co dává těmto nádobám jejich přirozené kouzlo.
Nákup balkónových rostlin
Na nákup není nikdy pozdě, pokud kupujete dobře vyvinuté rostliny v květináči. Dbejte na to, aby rostlinky byly zdravé a bujně rostly. Pokud narazíte na sazenici za výhodnější cenu, avšak bude mít vytaženou lodyhu nebo vybledlé listy, zvolte raději dražší variantu, u které budete mít jistotu, že vám dlouho vydrží a bude vám vydatně růst.
Příprava na výsadbu květin na balkóně
Předtím, než zahájíte výsadbu, měli byste mít dostatek kvalitního substrátu. Ten se pozná tak, že nezadržuje vodu, postupně ji dává rostlinám a přebytek nechá odtéct. Kořeny v ní mají dostatek prostoru, i když je zemina stále kyprá. Proto vybírejte kvalitní substrát pro balkonové květiny, u kterého budete mít jistotu, že tohle všechno splňuje.
Také byste měli mít připravenou drenáž na spodní vrstvu nádoby. Použít můžete kamínky, střepy ze starých květináčů nebo granulát pro hydrokultury
Výběr rostlin na balkón, terasu či parapet
Balkonové květiny milující slunce i polostín
Své truhlíky můžete osázet krásně kvetoucími rostlinami milujícími sluníčko. Například jednoletá Dvoutvárka (Dimorphotheca sinuata), která má žluté, bílé nebo růžové zbarvení okvětních lístků. Gazánie (Gazania) má krásné žlutooranžové až červené zbarvení květu. Krásné jsou také Jiřinky (Dahlia), které mají bílé, žluté, červené nebo růžové květy. Jsou plnokvěté, dorůstají výšky až 40 cm. Akamitník (Tagetes) je nižší letnička dorůstající výšky okolo 20 cm. Má žluté, červené nebo oranžové květy.
Květiny, které mají rády polostín, jsou třeba Begonie stálokvětá (Begonia semperflorens) je to trvalka pěstovaná jako letnička. Má bílé, růžové nebo červené květy. Je důležité ji hodně zalévat. Lobelka modrá (Lobelia erinus) je převislá rostlina vhodná do závěsných nádob nebo do truhlíků zavěšených na zábradlí balkónu. Nierembergie kalíšková (Nierembergia hippomanica) má krásné modré, fialové nebo červené věty se zlatožlutým středem. Je nízkého vzrůstu.
Rostliny vhodné do závěsných truhlíků nebo jako popínavky
Rostliny, které vám vytvoří bohaté květinové závoje splývající dolů z okenních parapetů nebo balkonu, jsou například Pelargonie (Pelargonium peltatum), Petúnie převislá (Petunia), Vějířovka (Scaevola saligna) nebo třeba Bakopa (Sutera diffusus), všechny rostliny kvetou od května do října.
Jako popínavá rostlina je na balkóny nejvhodnější například Thunbergia křídlatá (Thunbergia alata), která má krásné drobné žluté květy, její šlahouny jsou dlouhé až 1,5 m. Nebo třeba Břečťan popínavý (Hedera helix), která má krásné zelené okrasné listy a tvoří nádherný porost květinové opory.
Okrasné dřeviny na balkon a terasu
Dřeviny, které nejsou tak náročné na výsadbu jsou Vřes obecný (Calluna vulgaris), Kopřivěnka (Coleus blumei), Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), Cypřišek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera ´Filifera´) nebo Smrk bílý (Oicea glauca ´Conica´). Všechny okrasné dřeviny vám při správném střihání udrží svůj nízký vzrůst vhodný i do okenních truhlíků.
Místo pro vaše exotické rostliny
Balkón je vhodné místo pro vaše palmy, žumary, kaktusy a jiné tropické rostliny, které zde můžete nádherně naaranžovat. Uvidíte, že pro ně uděláte to nejlepší. Na zimu je však nezapomeňte přemístit zpět do interiéru.
Bylinky – Oáza pro vaši kuchyni
Na balkóně se bude také velmi dobře dařit velkému zástupu bylinek nebo dokonce některým ovocným stromkům či zelenině. Proč nevyužít tento nabízený prostor na vypěstování něčeho dobrého do kuchyně?
Balkón je ideální místo pro založení malé zahrádky. Vypěstovat zde můžete koktejlová rajčata, salát nebo ředkvičky zasázené do truhlíku. Krásné a sladké jahody zavěšené v závěsném květináči, nebo třeba šťavnatá jablíčka či rybíz, které zasadíte do samostatné nádoby, jako solitéry. Ptejte se u výrobců, jestli jsou dané kultivary užitkových rostlin vhodné na osázení balkónu nebo terasy a sklízejte bohatou úrodu.
Pravidla pro osazování nádob
Při osazování nádob více rostlinami dbejte na to, aby rostliny většího vzrůstu byly vždy v zadní části truhlíku nebo větší nádoby. Menší sázejte do prostřední části šířky. A popínavé sazenice umístěte k přednímu okraji, aby krásně splývaly dolů.
Pokud sázíte ovocný stromek, nebo okrasnou dřevinu jako solitéru, do samostatné nádoby, dbejte na správný výběr. Nádoba by měla mít přibližně o tři čísla větší velikost, než je kořenový bal.
Nebojte se své fantazie. Ať už máte nebo nemáte zkušenosti s výsadbou rostlin, myslete na to, že se to musí líbit hlavně vám. Nemyslete tedy na žádné velké pravidla osazování, naaranžujte vše tak, aby vám sazenice zdravě a bujně rostly, a aby to dobře vypadalo. A hlavně, aby se vám to líbilo.
Nezapomeňte po dokončení výsadby důkladně zalít všechny osázené truhlíky a nádoby. Zhruba za 3-4 týdny začněte s pravidelným hnojením, které se provádí kvalitním minerálním hnojivem, které můžete zakoupit buď v prášku, nebo granulích. K dostání jsou také různé tyčinky s obsahem hnojiva, které se postupně uvolňuje do půdy.
Zatím žádné komentáře