Sádrokarton dokáže při rekonstrukci bytu ušetřit lidem jednak peníze a jednak zjednodušit práci. Takto prostá kombinace sádry a kartonu dokáže pomoci mnohem více, než bychom očekávali. Většinou je skvělým pomocníkem při přestavbě starších bytů. Ty jsou mnohdy řešeny poněkud neefektivně a každý dříve či později začne prahnout po něčem modernějším.

Výhody a nevýhody sádrokartonu

Sádrokarton je vděčný materiál, s kterým se dá pracovat velmi jednoduše. Sádrokarton nepotřebuje žádnou předchozí přípravu, jako třeba stavba zdi. Pouze pracujeme s jednotlivými pláty desek, za které se také efektivně vlezou rozvody elektřiny a podobně.

Mohlo by se až zdát, že sádrokartonem lze vyřešit naprosto všechno. Ale to samozřejmě pravda není. Nevýhodou sádrokartonu je třeba jeho lehkost, která nezaručuje nosnost těžších věcí. Kam případně zavěsit na sádrokartonovou stěnu nějakou věc, se odvíjí od rozložení nosné konstrukce. V těch místech je sádrokarton zpevněný. Další nevýhodou je také nedostatečná izolace.

Jak pracovat se sádrokartonem

Než se do práce bezhlavě pustíte, promyslete, zda jste opravdu dostatečně zkušení na takovou akci. Existuje totiž samozřejmě spoustu odborníků, kteří vám s tím rádi pomohou. Nicméně, když jsme zruční, tak proč bychom utráceli za odborníky? 

Když se pustíme do práce sami, je první nejdůležitější věcí zvolit správný druh. Do bytů nikdy nekupujte horší sádrokarton, než růžový. Ten má zvýšenou protipožární ochranu. Do koupelny zase patří na vlhkost stavěný, zelený. Existuje ještě několik dalších typů podle individuálních využití (modrý má dobré akustické vlastnosti). Základní samozřejmě zůstává ten bílý. 

sadrokarton druhy typy

Poté postupujme dále k výběru nosné konstrukce, kterou nesmíme vynechat. Nosných konstrukcí rovněž existuje několik druhů. Zvlášť se vyrábí konstrukce pro strop, podlahu, či zdi.

Jak se vlastně řežou sádrokartonové desky?

Řez se provádí nožem. Deska se nařízne a v místě řezu se zlomí. Pro obtížnější tvary se používá pila ocaska. 

Další velmi podstatná věc se týká izolace. Jelikož sádrokarton sám o sobě špatně izoluje, je potřeba jej vyplnit materiálem. Sádrokarton připevníme ke zdi tak, aby přiléhal na konstrukci a pod ní na izolační materiál a přivrtáme samořeznými šrouby TN. Šrouby se následně ještě přetmelují. Tmelí se rovněž spáry mezi deskami.

No a poté se již sádrokarton může běžně vymalovat nebo vytapetovat, jako klasická zeď.

 

Tagy článku: , ,