Zenová zahrada je místem pro meditaci i relaxaci. Zastavte se během těžkého dne plného stresu a uvolněte se v krásné zahradě, která přímo vybízí k uvolnění. Nikde není dáno, jak má zahrada být veliká, takže se inspirujte svým prostorem, který na zahradě máte k dispozici a vytvořte si jedinečný prostor, do kterého zakomponujete všechny elementy, které tuhle zahradu charakterizují.

Co naleznete v zenové zahradě

V zenové zahradě kromě květin nesmí rozhodně chybět přírodní materiály, jako je kámen, písek, dřevo či bambus. Realizace takové zahrady je velmi namáhavá, ale péče o ni je pak velmi jednoduchá. Taková péče se pak může stát vašim relaxačním cvičením.

zenova-zahrada

Jak vytvořit zenovou zahradu

Nejprve si vyznačte místo, kde chcete zenovou zahradu mít. Typickým tvarem je obdélník, ale vůbec nevadí, pokud máte k dispozici prostor jiných tvarů.

Jakmile máte prostor vyhrazený, odstraňte plevel, a co nejlépe prostor vyrovnejte. Co nejde perfektně vyrovnat, nevadí, skryjete to kameny.

Dalším důležitý krok realizace je vybrat kameny, které umístíte do zenové zahrady. Můžete také použít nějakou pěknou sošku, kterou umístíte do zahrady jako hlavní prvek. Velikost kamenů i sošky přizpůsobte prostoru, který máte k dispozici. Pokud máte velký prostor, můžete volit velké sošky i kameny. Pokud však disponujete malým prostorem, volte spíše střední či menší doplňky.

zenova-zahrada-pisek

Když máte vybráno, rozmístěte nepravidelně kameny v lichém počtu a někde do centra umístěte sošku. Větší kameny dávejte dozadu a menší kameny zase dopředu, aby se nepřekrývaly. Navíc tak zahradu opticky zvětšíte.

Přes celý povrch vaší zenové zahrady rozprostřete netkanou textilii, která zabrání růstu plevele. Dobře ji rozprostřete i okolo kamenů. Když máte hotovo, nasypte na ni štěrk s malými kamínky do výšky okolo 20 cm. Použít můžete také preferovaný písek.

zenova-zahrada

Nyní si vyznačte chodník, který povede k místu, kde budete často sedět a relaxovat.

Japonské rostliny zde hrají velkou roli

Teď přichází na řadu aranžmá rostlin. Používejte japonské keře, bonsaje nebo jiné typické rostliny pro japonské zahrady. Použít můžete třeba bambus, azalku na kmínku, červený javor dlanitolistý  (Acer palmatum Atropurpurea), korejskou jedli (Abies koreana), nebo japonskou okrasnou slivoň (Prunus serrulata Amangova). Nezapomínejte, že vše byste měli vysazovat v lichém počtu. Takže ne dvě rostlinky, ale jednu nebo tři.

zenova-zahrada-cesticka

V zenové zahradě by to nemělo hrát příliš barvami, ty u meditace a odpočinku rozptylují. Měly byste zahradu ladit do jednoho tónu. Zenová zahrada nyní bude sloužit vašemu odpočinku a relaxaci. Písek, který symbolizuje oceán a kameny oblaka vám pomohou uklidnit vaši mysl a získat novou energii.

 

Tagy článku: ,