Kdo by to byl řekl, že dobu, kdy se na všechno zboží musely stát dlouhé fronty, kde se nedalo pořádně cestovat a všechno bylo hlídané, dnes budeme tak oslavovat a navracet se k jejímu stylu. Je to možná proto, že dnešní doba je opačný extrém. V obchodech koupíme všechno, na co si vzpomeneme a podobně. Možná jsme tímhle vším už tak přehlceni a tak moc nám to zevšednělo, že se snažíme navrátit k jednoduchosti a prostosti některých věcí v tehdejších časech. V tomto článku se zaměřujeme na socialistický nábytek, který se přehoupl přes vlnu kritiky a je znovu populární.

Pokud si dnes chcete nějak přivydělat uměleckou činností, rozhodně se neváhejte pustit do renovace socialistického nábytku. Věřte, že by vám po vašich kouscích každý utrhal ruce. 

My samozřejmě nepředpokládáme, že má každý ambice na to jít renovovat starý nábytek. Tento článek je proto věnovaný spíše tomu, jaký a kde nábytek koupit.  

Pokud se tedy rozhodneme do svého bytu pořídit nějaký takovýto starožitný kousek, musíme nejdříve zvážit, jaký to má být. Lépe než neuváženě koupit socialistický nábytek do již zabydleného bytu v úplně jiném stylu, nebo třeba doplněk, který v našem bytě přeplněném věcmi zanikne, je všechno promyslet a jít kupovat s alespoň trochu konkrétní představou. 

socialistický nábytek

Krása starých časů…©ambiencedesign.cz

Kde socialistický nábytek sehnat?

Socialistický nábytek, zvláště pokud chceme ten původní, bohužel neseženeme ve většině běžných obchodů. Sem tam se sice i mezi běžným nábytkem objeví nějaký retro kousek v tomto stylu, my ale doporučujeme spíše navštívit speciální obchody či eshopy, které se na tento druh nábytku specializují. Pravda je, že jich není tolik a zdaleka je nenalezneme v každém městě, jako normální obchody s nábytkem. Přesto se ale vyplatí vybírat u nich, protože budeme moci vybírat z mnohem většího počtu a navíc budeme mít jistotu, že tam vůbec nějaký socialistický nábytek nalezneme. 

Zde si můžete prohlédnout pár kousků z internetového eshopu Nanovo.cz:

dřevěná židle

Jídelní židle jsou jedním z nejžádanějších kousků. Tato židle z ohýbaného dřeva vyráběná v 60. letech je opravdu parádní! ©Nanovo.cz

červená židle

Další velmi oblíbená dřevěná židle vyrobená z buku s plastovým sedákem a opěradlem. ©Nanovo.cz

Dětské dřevěné křeslo

Toto retro dětské křeslo vyrobené kompletně ze dřeva budou vaše děti milovat. ©Nanovo.cz

retro skříň

Skříňka ze série sektorového nábytku vyráběného v 60. letech v národním podniku Interiér Praha podle návrhu Jiřího Jiroutka. ©Nanovo.cz

Socialistický nábytek ale samozřejmě, už jenom proto, že se jedná o starožitný nábytek, nemusíme hledat pouze v obchodech. Skvělé, levné a naprosto originální kousky totiž seženeme také v bazarech. Pochopitelně to není taková jistota, jako nákup zboží od prověřených firem. Pokud se ale rozhodneme zboží převzít osobně, bude to nejlepší volba. 

U staršího nábytku si dejte samozřejmě pozor, jestli dřevo není ztrouchnivělé, jestli jdou šuplíky otevřít, jestli se nožky neviklají nebo zda spotřebič funguje. Všechno doporučujeme ověřit dříve, než si nábytek přivezete domů. 

Toužíte-li po inspiraci, zde je pár našich nálezů z internetových bazarů:

retro židle

Zrenovované krásné židle ©Bazos.cz

retro křeslo

Zachovalé pohodlné křeslo, pro chvíle s kávou a knihou jako stvořené ©sbazar.cz

retro obyvací pokoj

Křeslo s krásným vzorem na potahu©sbazar.cz

lustr starožitný

Tento zachovalý dvouramenný lustr bude dominantou místnosti ©sbazar.cz

 

Tagy článku: , ,