Balkony jsou spása pro lidi bydlící v bytě. Ať na balkonu trávíme, jak chceme dlouho, málokoho napadne se nějak více zabývat jeho vzhledem. Balkon samozřejmě není místo, které by nabízelo možnosti k velké kreativitě. Nebo to tak alespoň může mnohým připadat. V tomto článku jsme pro vás připravili pár užitečných tipů, jak svému balkonu dodat to pravé kouzlo.

Když procházíme kolem paneláků, nebo naskytne-li se nám pohled do nějakého pavlačového domu, balkony jsou z větší části holé, či zaskládané harampádím. Vrcholem kreativity je snad na některých židle se stolkem. Na jiných sem tam zahlédneme i květiny. Pro mnoho lidí je balkon pouze místo, kam mohou jít vykouřit cigaretu. Poselství balkonu je ale především umožnit člověku kontakt s děním venku. Balkon nám umožní vyjít na čerstvý vzduch a přitom zůstat v bytě. Většině lidí ani nedochází, jak skvělé možnosti nabízí. Jak skvělé zážitky se na něm dají prožít.

tipy na zkrášlení balkonu

Balkon je místo, které si zaslouží ocenění. Zdroj: Pexels.com

Například uvaříte si výbornou kávu nebo kvalitní čaj, umístíte je na krásný podnos spolu se sušenkami, pod paži vezměte nejnovější číslo vašeho oblíbeného časopisu a uvelebíte se na balkoně. Zapálíte svíčky. Když vám bude zima, zachumláte se do deky. Pak už zbývá jen otáčet stránky a netečně pozorovat děj pod vámi. Koukat se na střechy okolních domů. Pozorovat kočky a ptáky. Přemýšlet nad osudy kolemjdoucích… Balkon se může povýšit na jednu z nejdůležitějších částí bytu. Kdo si to může prostorově dovolit, zaručeně uspěje s večírkem na balkoně. Balkon se rovněž může stát malou zahrádkou. Na balkoně se můžeme koupat nebo alespoň smáčet nohy v bazénku. Na balkoně můžeme pracovat. Přenést sem notebook vůbec není problém. Na balkoně můžete grilovat jídlo. Můžete tam v letních měsících dokonce i spát. Balkon je zkrátka mnohem lepší místo, než by se mnohým mohlo zdát.

S výběrem nábytku si dejte záležet

Stůl s židlemi ještě není nic, co bychom nenašli na každém druhém balkoně. Už ale možná jen proto se na ně chvíli zaměříme. Kovový nábytek vydrží zaručeně déle než dřevěný. Zároveň také vypadá velmi vkusně. Nevýhodou oproti dřevu je, že studí, což samozřejmě zpraví potahy. Dřevo naopak vyvolává teplý dojem. Velmi dobře vypadá namořené na bílo. Oproti kovovým židlím se mnoho dřevěných dá rozdělat a zase složit. Mimo tyto materiály ještě můžeme zvolit třeba proutí, ratan a o plastu se raději ani nebudeme zmiňovat.

Neopomeňte potahy ani u dřevěných či jiných židlí. Nejenže pozvednou váš balkonový nábytek na vyšší úroveň, zároveň toho doceníte v chladnějších měsících. Nebojte se vedle židlí umístit například také lavici. Koupíte-li dostatečně dlouhou a pohodlnou, bude se v ní skvělé lenošit v letních večerech. Místo zase uspoří rohová lavice nejlépe i s úložným prostorem.

Večerní pohodu na balkoně zaručeně podtrhne vhodně zvolené osvětlení. Pro romantiku se nabízí starobylé kovové lucerny. Jednoznačně všechny ohromíte, pořídíte-li si LED pásky, které si můžete jednoduše sami nalepit, kam potřebujete. Krásně balkon zútulní zase drobné lampiony na řetězu.

Ve slunných dnech zajisté každý ocení trochu toho stínu. Je na vás, zda zvolíte klasický slunečník, který seženete všude, a vypadá vždy dobře. Další klasikou je samozřejmě také pergola, již vždy jen vyrolojete.

Velké skříně na balkoně nevypadají vkusně. Pokud už se pro skříň rozhodnete, rozhodně kupujte skříň určenou výhradně pro venkovní použití. Pokojové skříně na venkovní podmínky nejsou jednak stavěné a hlavně nevypadají esteticky. Elegantní naopak bude použít například dřevěné bedny podobné košům na prádlo. Dají se využít také k posezení.

Nechte svůj balkon rozkvést

květiny na balkoně

Využijte svůj balkon maximálně! Zdroj: Pexels.com

Balkony mají především účel vynahradit zahradu, a proto lákají k osázení zelení. Mnoho lidí se bojí nechat zarůst zeď, protože přeroste k sousedům. Pokud to není vyloženě zakázáno majitelem či sousedy, zahoďte obavy a dopřejte svému balkonu zelenou proměnu. Nikdo lidem z bytů nezakázal okusit potěšení ze zahradničení. Na balkonech se dá pěstovat ovoce i zelenina, bylinky nebo cokoli jiného. Truhlíky lze zavěsit na zábradlí, což ocení především převislé rostliny, kterých už dnes v zahradnictví nalezneme spousty.

zkrášlení balkónu

Květiny na balkoně zkrášlí prostředí. Zdroj: N/A

Nebraňte se ani zabudovat poličky na květináče. Samozřejmě neopomeňte ani parapet. Opravdovou relaxaci si dopřejete na balkoně s vědrem naplněným vodou s lekníny a fontánkou. Fontánka nepotřebuje zapojení do elektřiny. Pořídit se dá i na baterky či solární pohon. Bude spokojeně plavat po hladině například v podobě leknínu. Toužíte-li po úplné idyle, kupte si na balkon papouška. Dobře se ale o něho starejte. Odmění vás krásným zpěvem. Stojí za to opomenout také kompostér, který by měl být dnes už součástí každého moderního bydlení. To, že zabírá na balkoně místo, vám vynahradí perfektním kompostem.

Zbývá ještě zmínit podlahu. Podlaha někomu postačí původní betonová. Na internetu ovšem naleznete nádherně zdobené kachličky, jež váš balkon skvěle ozvláštní. Úžasně na balkoně vypadají také dřevěná prkna nebo rošty. Ty ovšem zase nemají takovou trvanlivost vůči přírodním vlivům.

Tak co říkáte? Není balkon skvělé místo k trávení volných chvil? Pro nás jednoznačně ano a věříme, že i vás jsme potěšili alespoň některým tipem. Vychutnávejte si výhled, který vám balkon skýtá a neberte jej pouze jako méně podstatný prostor.

 

Tagy článku: