Mnoho lidí se celý život zoufale snaží nalézt způsob, jak svůj život udělat šťastný. Hledají trochu radosti mezi dřinou v práci, trochu času sama pro sebe mezi obletováním rodiny, kousek čokolády mezi dietou… Jenom vzácně se stane, že se před ustavičným shonem chvilku posadí v bytě, který je jim ale skoro cizí. V bytě, který v jejich životech hraje jen nepodstatnou roli…

Přitom právě náš domov je místo, kde můžeme nalézt znovu klid a rovnováhu. Je to úsek z našeho světa, který nás může utěšit a udělat z nás jiné lidi. Ten kdo se necítí dobře ve svém domě, zaručeně nemůže mít spokojený život. A jak tedy zařídit, abychom se ve svém obydlí cítili příjemně a nalézali v něm pohodu? Na tuto otázku nalezli už dávno odpověď Dánové. Svou filosofii zvanou hygge nyní šíří do celého světa. Hygge se rozhodně nezabývá pouze bydlením. Zasahuje do všech částí lidského života. Ve zkratce je hygge dánský recept na šťastný život. Snaží se lidem ukázat, že radovat se dá z úplných maličkostí. Upozorňuje na ojedinělou atmosféru těchto drobných radostí. Proč se tedy ale o hygge zmiňujeme zrovna ve spojitosti s bydlením? Dům je totiž jednou z nejvíce podstatných věcí pro člověka, který chce být hygge. Je to jeho skrýš a jeho zrcadlo. Je to místo, kde pravidelně chodí přátelé. Místo, co je plné zajímavých příběhů.

hygge styl bydlení dům dřevo

Hygge, to je útulnost

Hygge dům by měl být nejvíce ze všeho útulný. Útulnost v první řadě ovlivňuje světlo. Jako první se tedy v bytě zaměřme na osvětlení. U většiny bytů se světlo vyřeší v každé místnosti po jednom lustru. To je ovšem věc, která všechnu útulnost naprosto rozboří. Vše zlepšíte použitím malých lampiček a světelných řetězů. Potom tu jsou samozřejmě svíčky a lucerny, ty dům promění v kouzelné obydlí. Pointou je rozmístit po místnostech více zdrojů světla. Pozastavme se ještě u těch svíček, ty totiž dům nemusí jen osvětlovat. Navíc také mohou šířit krásné vůně. To je další z podstatných věcí hygge bydlení. Vůně tvoří polovinu atmosféry, a proto si na vůni svého bytu dejte obzvláště záležet. Krom svíček můžete použít také aroma lampy, vonné tyčinky či vůně do bytu.

útulné bydleni ve stylu hygge

Domov, ve kterém si bude přát bydlet každý

Zásadní roli v hygge bytě hrají také místa k sezení. Těch by měl dům nabízet několik, abychom si mohli podle nálady vybrat. No a nezapomeňme ani na přátele. Hygge se vytváří netradičností. Dobrý tah bude zvolit k posezení například taburety na podlaze nebo parapet. Nebojte se také experimentů s dřevěnými paletami nebo houpacím vakem. Další zásadní věcí je množství přikrývek a polštářů. To je neodmyslitelnou součástí útulného bytu.

Když už jsme u posezení, měli bychom také věnovat pozornost nádobí. Koho by bavilo jíst z tuctového nádobí, které má každý? Nebraňte se nakupovat v bazarech. V nich totiž můžete nalézt jedinečné historické kousky. Nepoužité se bohužel seženou pouze za závratné částky. Čaj díky křehkému porcelánu získá úplně novou tvář. Nebude to však jen čaj.

hygge bydlení krb

No a co by to bylo za dům bez alespoň malinké dekorace? Představte si dům bez květiny ve zdobené váze, magnetů na ledničce z cest a podobně. Hygge má rádo přírodní materiály. Zakomponujte do svého bydlení kousek z lesa. Porozhlédněte se i po různých starožitnostech, jako jsou šicí stroje nebo vědra na mléko. Nezapomeňte na obrazy s fotkami z vašich zážitků. Pokud chcete být opravdu hygge, pořiďte si krb.

Přejete si mít dům už od základů hygge?

Už samotné vybírání prostor je důležité. Zkoumejte, jak je vysoký strop. Pozorujte, kam všude sahají sluneční paprsky. Skvělý bude dům s různými výklenky, s vícerem malých místností. Parádní atmosféru budou mít dvojité dřevěné okenice se širokými parapety. Hygge dům vůbec nemusí být novostavba. Právě naopak. Starý dům, který už má za sebou příběhy, je snad ještě vhodnější. Nejvíce hygge podlahou pak budou jistě dřevěná prkna. Dřevo v domě navodí spojení s přírodou. Díky ní se pak v bytě budete cítit harmonicky a uvolněně. Pro větší útulno ještě přidejte pár barevných koberců, ty do domu vdechnou teplo.

hygge styl bydlení koberce kůže

Neopomíjejme své bydlení. V hezkém bytě je člověku hezky a o to přece jde. Zda svůj dům od základu předěláte, nebo si jen zapálíte svíčku místo rozsvícené žárovky, je už na vás. Leckomu možná tyto tipy přijdou jako nepodstatné maličkosti. Ano jsou to maličkosti. Ale velice podstatné…

 

Tagy článku: