Severský design obydlí je specifický a rozpoznatelný už na první pohled. Jeho praktičnost oslovila lidi i mimo Skandinávii, a tak se s dostává do bytů i na druhém konci světa. Svou zásluhu si na tom nese i známá síť obchodů s nábytkem a doplňky – Ikea. Jak si však zařídit svůj domov podobně jako seveřané? Poradíme vám jak na skandinávský bytový design.

Základy skandinávského designu bydlení

Ať vás všude světlo doprovází …

Základem skandinávského stylu bydlení je světlo. Protože světlo zvětšuje prostor a celkový dobrý pocit, ale hlavně seveřanům pomáhá příjemněji prožívat dlouhé tuhé zimy. Světlé stěny, podlahy, velká okna a dostatek lamp a jiných svítidel jsou těmi pravými pomocníky. Aby do místností vnikalo přirozené denní světlo, vyhněte se tmavým závěsům a záclonám. Pokud se vám zdají okna příliš “nahé”, zvolte záclony z jemných průsvitných materiálů.

ložnice v černo bílém

Prosvětlená ložnice v černo bílém barevném provedení. Zdroj: www.ikea.com

Základní barvy skandinávského bydlení

Bílá barva je jakousi nutností, opakuje se nejen na stěnách, ale i samotném nábytku a bytových doplňcích. Doplňují ji hlavně přírodní odstíny jako hnědá, béžová, ale i šedá, černá. Díky nim se vytvoří dokonalý dojem vzdušnosti a spjatosti s přírodou, která je pro severské země typická. Jako alternativy k těmto poměrně neutrálním barevným kombinacím se nabízejí jemné pastelové barvy, případně oživení v podobě sytých tónů, např. červený vzor na koberci, zelená skleněná váza a pod.

skandinávský bytový design obývák

Skandinávský bytový design v plné parádě – obývací pokoj v pastelových barvách s různými bytovými doplňky. Zdroj: www.trendey.com

Skandinávský bytový design a používané materiály, vzory a doplňky

Důležitou roli hrají i použité materiály. Využívá se dřevo, sklo, kov, kůže, ale i plast. Dřevo dodává příjemný přírodní akcent, zútulňuje a velmi dobře se doplňuje se světlostí celého prostoru. Lesk skla a kovu může také podpořit přirozené světlo v místnosti. Proto se nebojte použít velká zrcadla, skleněné stolky s kovovou konstrukcí, svícny a další “drobnosti” dotvářející atmosféru. Kombinujte a míchejte zdánlivě nesourodé kousky. Kdo řekl, že židle v kuchyni musí být všechny stejné? Jedna může být jednoduchá dřevěná, druhá z barevného plastu, třetí s kovovými nožkami … Pozor však, aby dojem nepůsobil kýčovitě. Pokud si nejste jisti, vsaďte raději na jednoduchost.

obývák skandinávský design

V tomto obýváku se skandinávský design a styl bydlení projevuje v barvách, vzorech i nábytku. Všimněte si různé kousky nábytku i lamp. Zdroj: www.alvhemmakleri.se

Opět se vrátíme k tématu přírody. Rostliny v severských domovech mají své místo jako pomocníci při vytváření svěžesti prostoru díky jejich zelené barvě, případně vůni květů. Vyzkoušejte použít bylinky jako mátu, bazalku nebo rozmarýn v květináčích na kuchyňském okně. Nejenže budou vždy zelené, ale zároveň je využijete při vaření.

kuchyň skandinávský styl bydlení

Bledbarevná prosvětlená kuchyň, s tradičními bylinkami na pracovní desce. Zdroj: www.myscandinavianhome.blogspot.com

Všimli jste si, že téměř každá pohovka, postel nebo křeslo se v rámci skandinávského bytového designu neobejde bez polštářů? Jejich měkkost a hřejivost oceníte zejména v zimě. Zároveň dodají barevný akcent místnosti nebo zaujmou svým vzorem (např. látka Unikko se zjednodušeným vzorem květin od firmy Marimmeko).

Skandinávský designérský nábytek

Designérské kousky nábytku a doplňků jsou přirozenou součástí mnoha příbytků Skandinávců. Jde o nadčasový styl, za kterým stojí designéři jako Alvar Aalto, Arne Jacobsen nebo Hans Wegner Verner Panton. Nábytek má svůj specifický, minimalistický design, díky němuž si zachovává svou oblibu již po mnoho generací. Kromě netradičního vzhledu, nabízí nábytek i praktickou stránku. Hlavně v malých bytech oceníte množství úložných a odkládacích míst a prostorů. Některé věci je lepší uchovávat odložené, aby se na ně neprášilo, nerušily vzhled pokoje nebo se jen tak nepovalovaly. Takže košíky na časopisy, komody se zásuvkami, háčky na zavěšení nebo stojany na oblečení jsou výbornými pomocníky.

jídelna skandinávský styl design nábytek

Skandinávský designérský nábytek v jídelně se vzorovanou stěnou. Zdroj: www.alvhemmakleri.se

Nejdůležitější je vytvořit si domov tak, abyste se v něm cítili příjemně, bezpečně, a aby plnil funkci místa, kde se budete rádi scházet se svou rodinou a přáteli. Proto nelze brát tyto “pravidla” jako nějaké dogmata. Doufáme, že vás článek potěšil a podělíte se s námi o své dojmy, nápady a postřehy.

 

Tagy článku: