Slunce, levandule, vůně koření a sklenice vína stojící vedle dobré knížky. Není to krásná představa? Pro většinu z nás to však z ní jen jako záběr z romantického filmu či letní dovolené. Pravda je však taková, že kouzla romantické Francie si můžete užívat každý den. Stará tradice francouzského dekoru aneb provensálský styl se totiž vrací opět do módy.

Provensálský styl interiérů a tradice francouzského dekoru sahá až do přelomu 18. a 19. století. V období, kdy vznikal, diktovala módní trendy všech oblastí Paříž, město táhnoucí Evropu kupředu. Lidem na venkově však pařížský styl nevyhovoval a pro svoje pohodlí si vytvořili nový venkovský styl, který je nyní spojován hlavně s Provence.

Slunná Provence, okouzlující oblast jihovýchodní Francie, je spojována s prosluněnými vinicemi, hřejivým sluncem, fialkově voňavou levandulí a panenskými olivovníky. Jeho interiérový styl se pak vyznačuje rustikálním rázem, tvrdým dřevem, terakotovými dlaždicemi, jemnými tkaninami či starožitným nábytkem. Pokud si i vy chcete doma vykouzlit idylické prostředí slunné Provence, přinášíme vám pár tipů.

Obývací pokoj podle provensálského stylu

Obývací pokoj podle provensálského stylu. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Provensálský styl a barvy francouzského venkova

Interiér ve stylu francouzského dekoru by měl být stejně jako Provence prosluněný a prosvětlený, možná i lehce vyšisovaný od sluníčka. Podle provensálského stylu aplikujte spíše světlé, teplé a ležérní barvy přírody – světlounce žlutá, krémová, béžová, okrová v doplnění levandulové, blankytně modré, rezavé atd. Světlé barvy provensálského stylu se navíc hodí do malých bytů, neboť prostor opticky zvětší. Dejte si však pozor na bílou, bílá barva představuje v Provence faux pas. Namísto ní dejte přednost jejím odstínům, viz slonovinová či krémová.

Zajímavým a pro Provence typickým řešením dekorace stěn jsou květinové tapety. V modernějším bytě je aplikujte jen na menší plochy stěn, popřípadě na jednu stěnu v místnosti. A s tapetou pak slaďte tkaniny. Možná pro vás máme jedno varování: Dejte si pozor, aby nevznikl příliš “babičkovský prostor – přeslazený a patetický”. Provence si pohrává s jednoduchostí.

Provensálská ložnice

Ložnice ve stylu Provence © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Barvy a Provence

Provensálský styl dává přednost světlým barvám a květinovým vzorům. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Provensálský styl, nábytek a vybavení

U provensálského stylu nemusíte řešit nákup nového nábytku. Postačí vám starší kousky klasického dřevěného nábytku. Nejvíce se vám budou hodit kousky z babiččiny chaloupky, například kredence, dřevěné knihovny, almary, sekretáře, lavice, příborníky atd. Nábytek, převážně z dubu či jilmu, by měl být jen lehce namořený s jednoduchým vzorem.

V podstatě ani všechen nábytek nemusí být starožitný. Můžete kombinovat věci staré i nové. Základem však je, že když staré, tak starožitné, a když nové, tak minimalistické a z přírodního dřeva. Staré i nové by mělo vytvářet jednotný dojem a neměl by vznikat kýčovitý efekt.

Kuchyn ve stylu Provence

Kuchyň ve stylu Provence. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Provensálská koupelna

Provensálská koupelna © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Prostírání dle provensálského stylu

Prostírání dle provensálského stylu. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Zaměřeno na detail aneb dekorace a provensálský styl

Provence se zaměřuje na detail a dekorace. Základem však je dodržovat heslo „méně je někdy více“. Provensálský styl je jednoduchý a ležérní, stejně tak by měla být laděna dekorace. V kuchyni místo dekorace aplikujte tradiční nádobí, např. cedníky, keramické mísy na bábovky či vánočky, malované hrníčky, talíře či pekáče. Další místnosti můžete zkrášlit keramickými či plechovými květináčky s bylinkami či levandulí, vázami s řezanými kyticemi, kovovými konvičkami, fotkami v rámečcích a tkaninami.

Základem Provence jsou pruhované, kostkované tkaniny či tkaniny se vzorem květin, například polštářky, závěsy, koberečky, prostírání, ubrusy, deky a povlečení. Zajímavou možností aplikace tkanin je pokrývání víček zavařenin a marmelád čtverečky látky.

Lampička se stínítkem, dekorace v provensálském stylu

Lampička se stínítkem, dekorace v provensálském stylu. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Polštářky v provensálském stylu

Polštářky v provensálském stylu. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Závěsy ve stylu Provence

Závěsy ve stylu Provence. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Prosluňte svůj byt a vdechněte mu kouzlo jižní Francie s provensálským stylem.

 

Tagy článku: