Pracujete z domu a chybí vám místo, kde by se vám dobře pracovalo, nebo dokonce místo, kde by vás políbila Múza inspirace? Nejvhodnějším řešením je domácí pracovna. Čtěte dál a dozvíte se, jak z domácí pracovny udělat chytré a inspirativní místo.

Každý z nás potřebuje svoje místečko, kde se může schovat před světem, kde si může odpočinout po náročném dni, zkrátka řečeno místo, kde si může jen tak posedávat, popíjet kávu a brouzdat internetem. Někteří z nás dokonce potřebují místečko, které by je inspirovalo a neuspávalo, neboť zde budou celé dny sedět a pracovat. Tento článek je pro vás všechny – ať už si chcete zařídit příjemné místečko pro váš odpočinek, nebo toužíte po místě, kde se vám bude dobře pracovat. Báječným řešením obou případů je domácí pracovna.

Domácí pracovnu totiž nemusí využívat jen ti, kteří z domu pracují. Každý z nás si přeci potřebuje sem tam vyřešit nějakou tu dokumentaci, administrativu, nebo nějaké ty účty, složenky a úkoly dětí, popřípadě pracovní resty. A proto se každému z nás taková domácí pracovna hodí. Otázkou však je, jaká by měla být?

Květinová domácí pracovna

Květinová domácí pracovna. © Zdroj: www.confessionsofadesigngeek.com

Jaká by domácí pracovna měla být?

Jaká by domácí pracovna měla být? © Zdroj: www.mohomy.com

Domácí pracovna jako chytré místo

V domácí pracovně by samozřejmě neměl chybět psací stůl, kvalitní židle a počítač, který ale také nemusí být všudypřítomný. Veškeré ostatní vybavení závisí jen na vás a typu vaší práce.

Jednou ze základních vlastností pracovny je její chytrost. Aby mohla být pracovna chytrá, měli bychom být chytří i my a při jejím vybavování postupovat taktéž chytře. Pracovnu vybavujte vhodnými a zdraví podporujícími kousky nábytku (např. ergonomickou židlí či stolem ve vhodné výšce), stejně chytře by měly být řešeny i úložné prostory.

Domácí pracovna - úložný prostor, nebo optické oddělení?

Domácí pracovna – úložný prostor, nebo optické oddělení? © Zdroj: www.evimicinhersey.blogspot.com

Domácí pracovna jako místo inspirující ke kreativitě

Co se doplňků a dekorací týče, domácí pracovnu vybavujeme vždy s ohledem na naši práci a náš vkus. Jde o to, že pracovna by měla být místem, které nás inspiruje. A proto by měla být doplněná oblíbenými dekoracemi, obrázky a obrazy či květinami. Z druhé strany, potřebujete-li nechat otevřený prostor pro vaši mysl, vybavte si pracovnu v minimalistickém stylu.

Domácí pracovna v minimalistickém stylu

Domácí pracovna v minimalistickém stylu. © Zdroj: www.homedit.com

Domácí pracovna v minimalistickém vzhledu dle feng shui

Domácí pracovna v minimalistickém vzhledu dle feng shui. © Zdroj: www.fengshui.newage.com

Domácí pracovna v minimalistickém vzhledu dle feng shui

Domácí pracovna v minimalistickém vzhledu dle feng shui. © Zdroj: www.home-designing.com

Domácí pracovna a prostor

Jednou ze základních otázek bývá otázka, kam pracovnu umístit. Naší odpovědí, na které se shodují i odborníci, je, že pracovna nepotřebuje svoji vlastní místnost. Tato zpráva určitě potěší nás všechny, kteří nedisponujeme několika pokojovým bytem či dokonce domečkem.

Pracovnu můžete umístit do jakékoli místnosti kromě ložnice. Do ložnice byste si ji dávat neměli. Odborníci nedoporučují spávat v jedné místnosti s prací nebo počítačem. Pracovnu si tedy může umístit do kuchyně, obýváku, ale klidně i větší předsíně (zvláště pro ty, co bydlí ve starých zděných domech s velkými předsíněmi). Pokud vám jedna místnost přebývá, pak si v ní určitě můžete pracovnu postavit. Záleží jen na vás a vašich možnostech.

Domácí pracovna ve vintage stylu, umístění v pokoji

Domácí pracovna ve vintage stylu, umístění v pokoji. © Zdroj: www.vintageprettypearl.blogspot.com

Otevřená domácí pracovna, umístění v samostatné místnosti

Otevřená domácí pracovna, umístění v samostatné místnosti. © Zdroj: www.homedit.com

Inspirativní domácí pracovna v předsíni

Inspirativní domácí pracovna v předsíni. © Zdroj: www.homedit.com

1+kk a domácí pracovna? Jde to dohromady?

Pokud však bydlíte v bytě 1+kk, pracujete z domu a hodila by se vám pořádná pracovnička, nemusíte kvůli předcházejícímu odstavci věšet hlavu ani vy. Sice odborníci říkají, že není vhodné s prací či počítačem spát v jedné místnosti, ale jde to a není na tom nic špatného. Já spím s počítačem dokonce v jedné posteli a těžké spaní z toho nemám. Někteří z nás prostě s prací usínají a také s ní vstávají či se jí při probouzení dívají přímo do jejích metaforických očí, tak jako já.

Chcete-li si zařídit domácí pracovnu u vás v ložnici, pak ji opticky oddělte od spacího prostoru, použít můžete přídavné patro, knihovnu nebo například paraván.

Domácí pracovna v malém bytě

Domácí pracovna v malém bytě. © Zdroj: www.interiordesign2014.com

Domácí pracovna pro doma nepracující

Jak již bylo řečeno, domácí pracovnu si mohou samozřejmě zařídit i doma nepracující lidé, neboť může jít jen o váš osobní koutek v rohu obýváků, kde bude stát stůl a židle a kde si budete vyřizovat korespondenci či složenky.

Domácí pracovna pro doma nepracující

Domácí pracovna pro doma nepracující. © Zdroj: www.ecopresptc.com