Uvažujete, že by ste sa stali domovníkom? Chcete si privyrobiť ako domovník? Tak vedzte, že ten nemá len práva, ale i povinnosti. Aké? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Či už sa chcete stať domovníkom, chcete skontrolovať domovníka, alebo vytvárate stanovy, musíte mať predstavu o tom, aké sú práva a povinnosti domovníka.

Povinnosti a bežná činnosť domovníka

Domovník funguje ako zástupca vlastníkov bytov v bytovom dome. Zabezpečuje styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov so správcom bytového domu. Domovník informuje vlastníkov bytového domu o činnosti správcu a o prevádzke a údržbe bytového domu.

Má na starosti hospodárenie so spoločnými peniazmi vlastníkov bytov (ako napr. fond opráv). V prípade družstevných bytov predáva ročné vyúčtovanie nájomného a tiež má prehľad o dlžníkoch na nájomnom.

Domovník tiež vykonáva pravidelnú vizuálnu kontrolu protipožiarnych zariadení a vedie záznamy o kontrolách. Prípadné straty alebo poškodenia nahlasuje na príslušné orgány. Spolupracuje pri prehliadkach a revíziách technických zariadení v spoločných priestoroch vlastníkov bytov.

domovnik zastupca vlastnikov bytov

Rovnako domovník zodpovedá za kontrolu upratovania spoločných priestorov, vykonáva drobné údržby, zo spoločného fondu nakupuje potrebné maličkosti, upratovacie pomôcky a pod.

Pre OSBD pripravuje podklady pre vytvorenie plánu opráv, revízií a na základe schváleného plánu dáva požiadavky na plnenie tohto plánu. Ak sa niečo opravuje alebo rekonštruuje, zaisťuje sprístupnenie bytov a spoločných častí domu, kontroluje výsledok a v prípade potreby rieši reklamácie.

Aby ste si nemysleli, že je toho málo, domovník má tiež povinnosť preberať korešpondenciu od správcu bytového domu, na výzvu sa osobne dostaviť do kancelárie OSBD. Mal by byť k dispozícii používateľom bytov.

Zástupca vlastníkov bytov sa pripravuje pravidelné stretnutia, ktoré by sa mali konať min. raz ročne. Na týchto stretnutiach podáva informácie o hospodárení, opravách a údržbe, o plánovaných aktivitách a podobne.

Domovník tiež musí viesť evidenciu činností (výkaz práce), ktorý odovzdáva na pravidelnej báze správcovi bytového domu. Ten slúži ako podklad pre vyplatenie odmeny za činnosť domovníka.

Na žiadosť vlastníkov bytov môže domovník vykonať výmenu správcu bytového domu. V tom prípade by malo prebehnúť hlasovanie na schôdzi a nadpolovičnou väčšinou byť odsúhlasené. Nový správca musí prejsť výberovým konaním, ktoré bude mať na starosti komisia, zvolená vlastníkmi bytov (pričom v komisii nemusia byť nutne zastúpení vlastníci bytov). Z výberového konania vzíde nový správca bytového domu.

Práca domovníka je ušľachtilou činnosťou

Okrem vyššie spomínaných činností sa môžu na základe stanov určiť ďalšie. Ak sa chcete stať domovníkom, môže to na vás zo začiatku pôsobiť ako nadmerné množstvo úloh, ktoré treba zvládnuť. Po mesiaci, či pár, sa to pre vás stane rutinou a bude vám činnosť domovníka zaberať menej času. Ak chcete niečo zmeniť alebo prispieť k dobru vášho okolia, práca domovníka je tým vhodným “povolaním” pre vás.