Kuchyňa je miestom, kde sa odohrávajú všetky dôležité udalosti. Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa, cez víkend sa na obede zíde spolu rodina, oslavujú sa tu rôzne udalosti (Veľká noc, Vianoce, …). Preto niet divu, že pri výbere kuchyne si treba dať záležať. Mali by ste sa v nej cítiť príjemne a mala by byť praktická. Spôsobov, ako vybrať kuchynskú linku a zariadiť kuchyňu je nespočet. My sa dnes na to pozrieme z trochu iného uhla pohľadu a porovnáme kuchyne ladené do biela s kuchyňami čiernymi.

Čierne kuchyne

Čierna je pre niekoho farbou smútku, no tento predsudok musíme hneď vyvrátiť. Aspoň čo sa týka dizajnu kuchýň. V kuchyniach pôsobí luxusne, netradične a môžete ju kombinovať s akýmikoľvek ďalšími farbami. Medzi ďalšie výhody čiernych kuchýň patrí jednoduché zakrytie nedostatkov a vád, spôsobených používaním priestorov (rôzne odreniny, škrabance, škvrny, …). Čiernu kryciu farbu zoženiete ľahko a pravdepodobne i správny odtieň – čierna je proste čierna. Pokiaľ to ale preženiete s veľkými prázdnymi plochami, tak môže i inak dobre vymyslený projekt pôsobiť vo výsledku ponuro.

Vzhľad luxusnej kuchyne dosiahnete kombináciou čiernej a zlatej. Pamätajte pri tom na to, že lesklejšia = luxusnejšia. Čiernu použite na veľkých plochách, prestriedajte s bielou, a pridajte zlaté doplnky, ako napríklad lustre, stojace lampy, kľučky a úchyty, dekorácie, či nejaký elektrický kuchynský prístroj.

čierna luxusná kuchyňa

Ďalšou vhodnou kombináciou je čierna farba s drevom a kameňom. Hnedé drevo môžete použiť na oknách, parapetoch, nábytku (stoličky, stôl), obklade, a tak podobne. Z kameňa sa najčastejšie používa mramor, napríklad ako výrazná kuchynská linka. Nasledujúce príklady vás možno zaujmú natoľko, že bude toto pre vás to pravé orechové.

čierna luxusná kuchyňa

čierna moderná kuchyňa 2020

Otvorený priestor u čiernej pomôže potalčiť jej pochmúrnejšiu stránku. Matná čierna síce nebude tak luxusná, ale farebne sa na pohľad posunie k sivej. Inšpiráciou vám môže byť táto IKEA kuchyňa v jednoduchom minimalistickom štýle.

čierna kuchyňa IKEA

© IKEA

Ak vás čierne kuchyne zaujali, ale netrúfate si na to, poraďte sa s odborníkom. Bytový dizajnér vám môže vytvoriť kuchyne na mieru, presne podľa vašich požiadaviek. V drvivej väčšine prípadov sú klienti spokojní a realita predčí ich očakávania.

A teraz sa poďme pozrieť na kuchyne ladené do biela.

Biele kuchyne

Biela farba pôsobí na človeka upokojujúco a vyvážene, je považovaná za farbu čistoty. Je protikladom čiernej, ale zároveň sa s ňou veľmi dobre dopĺňa. A podobne ako ona, môže vyzerať luxusne, ak je lesklá. Bielu je tiež možné kombinovať s najrôznejšími odtieňmi snáď z celého farebného spektra. Jej nevýhodou je, že na nej všetko vidno. Máme teraz na mysli zbytky od jedla, omrvinky, šmuhy, fľaky, … Pri niektorých menej kvalitných farbách žiaľ platí aj to, že pôsobením slnka povrch zožltne.

Podobne ako u čiernej, aj u bielej môže pekne vyniknúť mramorová kuchynská doska. Môžete zvoliť výraznú farbu, ktorá bielu opticky “rozbije”, alebo svetlé odtiene sivej, či hnedej.

čierna kuchyňa IKEA

Biela sa jednoduchšie kombinuje s bielou stenou (ako v prípade čiernej), zas na druhej strane, je to až príliš bežné. Skúste niečo originálne – zaujímavú tapetu alebo obklad. Dobrou formou sú kachličky, ktoré sa aj jednoducho čistia, ako napríklad v tejto kuchyni nižšie.

dizajnová kuchyňa biela

© Nadia Nejaime, Christopher Patrick

Biela a hnedá idú k sebe. Spolu vytvárajú rustikálny štýl, ktorý si obľúbili už naše babičky. K hnedým doplnkom a nábytku pridajte rastlinné dekorácie, drevené kuchynské náradie, podobne.

biela moderná kuchyňa
biela kuchyňa IKEA

Biela farba je aj farbou škandinávskeho štýlu bývania. Ten sa vyznačuje jednoduchosťou, čistým dizajnom, ba až strohosťou na jednej strane a výraznosťou a vzormi na strane druhej.

biela kuchyňa IKEA

Tak na ktorú stranu sa pridáte, k zastáncom bielych kuchýň, alebo tých čiernych?