Rozmýšľate nad tým, aké schodisko zvoliť do poschodového domu alebo mezonetového bytu? Ideálne je najprv vedieť, aké druhy schodísk existujú, z akých materiálov sa vyrábajú, aké sú ich výhody a nevýhody, na čo si dať pozor a podobne.

Dôležité vlastnosti schodísk

Na prvom mieste je funkčnosť schodiska. To musí zodpovedať použitiu, pre ktoré je určené. Zároveň je potrebné zohľadňovať členov rodiny – deti a starších, pretože pre ne môžu byť niektoré schodiská nebezpečné. Tiež by malo byť schodisko široké, pokiaľ to je priestorovo možné, dostatočne na to, aby sa na ňom bez problémov vyhli dvaja ľudia. Bežným štandardom je šírka schodiska +/- 90 cm a výška nášľapu v rozmedzí 16 až 19 cm.

Ďalšími z dôležitých vlastností sú tuhosť a odolnosť, čo súvisí s konštrukciou, kotvením, použitými materiálmi, obkladmi na schody v interiéri a podobne. Konštrukcia schodiska môže byť železná, železobetónová, celodrevená; s nášľapmi z rôznych materiálov ako drevo, sklo, kameň, vinyl, z kompozitných materiálov a podobne. Na to nadväzuje rezonancia, respektíve hlučnosť schodiska. Zrejme nikto si neželá mať doma hlučné schodisko, ale zároveň sa na túto vlastnosť často zabúda.

drevené schodisko kovové zábradlie

Zdroj: www.instagram.com/lima_cap/

Druhy schodísk podľa materiálu

Drevené schodisko
Ide o najbežnejší typ schodiska. Pôsobí útulne, príjemne a prirodzene. Bežné sú drevené schodiská z tvrdého dreva ako dub, javor alebo jaseň.

Kovové schodisko
Oproti drevenému je schodisko z kovu chladnejšie, umožňuje však veľkú variabilitu tvaru. O čom svedčí napríklad schodisko točité, ktoré pôsobí oveľa vzdušnejšie.

Betónové schodisko
Betónové schody sú vhodné najmä do veľkých interiérov, na samotné nášľapy sa ale používa iný materiál.

Samozrejme, existujú aj rôzne kombinácie materiálov, ako drevo a kov, kov a sklo, kov a tvrdený plast a ďalšie. Moderné schody, ktoré budú ozdobou vášho interiéru, by mali byť navrhnuté profesionálnym bytovým architektom.

interiérové lomené schodisko

Zdroj: https://www.instagram.com/basniowy_dom/

Druhy schodísk podľa tvaru

Priame schodisko
Priame schodisko je bezpečné a komfortné. Norma pri ňom vyžaduje šírku minimálne 90 cm.

Lomené schodisko
Nie je také pohodlné ako rovné, ale využíva sa hlavne v miestach, kde nie je inak možné priame schodisko. Môže byť zalomené raz alebo dvakrát, viacnásobné zalomenie sa už viacmenej považuje za točité schodisko.

Točité schodisko
Točité schodisko je dizajnovým prvkom interiéru. Je určite menej pohodlné a pri sťahovaní nie veľmi použiteľné. Preto si vopred dobre rozmyslite, či radšej nepoužijete niektoré z vyššie uvedených.

točíté schodisko interiérové

Zdroj: www.instagram.com/thechicinteriorco/

Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek schodisko, dobre si premyslite výhody a nevýhody každého typu, aby ste potom nemuseli ľutovať. Postavené schodisko sa už ťažko prerába.