Detská izba plná hračiek sa čoskoro zmení v izbu pre malého prváčika, ktorý v septembri nastúpi prvýkrát do školy. Väčšina z detí sa už nemôže dočkať, a tak niekoľkokrát ešte prehrabú svoju novú školskú tašku, než pôjdu do školy.

Ako však zariadiť izbu pre malého školáka, aby bola funkčná?

Dôležitý je kvalitný písací stôl

Pri zariaďovaní izby pre malého školáka by ste mali rozhodne dbať na jeho zdravie. Ideálny je písací stôl s nastaviteľnou výškou. Deti v tomto veku ešte veľa rastú a je finančne veľmi nevýhodné im kupovať každý rok nový stôl, aby bol ergonomický. Ideálny je taký, ktorý si bude môcť postupne upravovať na svoju výšku.

izba pre prváka ako zariadiť

Centrálnym miestom študujúcich detí by mal byť kvalitný písací stôl a ergonomická stolička.

Stôl by mal tiež byť na dobre osvetlenom mieste, najlepšie pred oknom, kde bude mať pri učení po škole dostatok denného svetla. Počas večerných hodín alebo v zimných dňoch, kedy slnko skoro zapadá, je ideálna kvalitná lampa, ktorá denné svetlo dobre nahradí. Mala by vhodne osvetľovať celú pracovnú plochu, v teplých tónoch svetla.

Tvar a veľkosť písacieho stola

Ideálne sú veľké pracovné plochy, kde je dostatok priestoru pre stolný počítač, ktorý je pri výučbe v dnešnej dobe veľmi dôležitý, a tiež pre všetko to učenie.

Vhodná je pracovná plocha tvaru L, ktorá sa dá rozdeliť na časť pre písanie úloh a časť pre počítač.

zariaďujeme izbu pre prváka na škole

Písací stôl by mal byť doplnený aj o úložné priestory a odpadkový kôš. Ak dieťa všetky svoje pomôcky nemá po ruke, nedovoľuje mu ustavičný pohyb po izbe venovať sa učeniu. Preto by mal mať všetky dôležité veci hneď po ruke.

Kvalitné sedenie je u prváčika dôležité

Deti v tomto veku sú ešte stále vo vývine. Mali by sme teda dbať na ich kvalitné sedenie. K tomu vám dopomôžu detské rastúce stoličky, ktoré sa prispôsobia dieťatu ako rastie. Vyberajte ergonomické, najlepšie také, ktoré majú nastaviteľnú opierku chrbta a lakťov. Dieťa tak sedí pohodlne a vystrie si pri učení chrbát.

Nastaviteľné stoličky sa dajú zohnať v mnohých farebných prevedeniach a tak môžete stoličku prispôsobiť ostatným farbám v izbe malého študenta.

rastúca stolička výškovo nastaviteľná

Nezabúdajte na zábavu

Určite sa dieťa v prvej triede nebude od rána do večera učiť. Preto by ste nemali zabúdať, že si bude chcieť priviesť kamarátov, ktorých treba niekde posadiť. Vhodným a lacným riešením sú sedacie vaky, ktoré je možné ľubovoľne prenášať po izbe, a sú dostupné v mnohých farbách. Mali by tu mať tiež malý stolček na občerstvenie, ktoré im mamička s láskou pripraví.

sedacie vaky v izbe pre prváčika

Veľká komoda na knihy, hračky a rôzne zbierky predmetov sa v izbe malého študenta bude veľmi dobre vynímať. Dieťa tak bude môcť obdivovať svoje prvé školské úspechy.

Ak nemáte doma šatňu, určite by ste mali zaobstarať aj väčšiu skriňu. Už to nie sú deti, ktorým stačilo pár kúskov oblečenia. Zvlášť ak ide o dievčatká, ktoré sa za chvíľku budú chcieť parádiť. A aj chlapci si dnes obľúbili veľké množstvo kúskov vo svojom šatníku. Takže malá komoda im už rozhodne stačiť nebude.

nábytok pre prvákov školákov

Hlavne myslite na farby. Farby totiž rozvíjajú detskú tvorivosť a pomáhajú pri učení.

  • Modrá farba podporuje sústredenie.
  • Zelená upokojuje a uvoľňuje unavené oči.
  • Hnedá dodáva pocit istoty.
  • Biela podporuje fantáziu.
 

Tagy: