Dlažba na záhrade je viac než len úžitková. Každá záhrada si predsa hovorí o miesto na posedenie alebo o spevnenú cestu, z ktorej nebudeme mať špinavé topánky, ak bude pršať. Ako ale vybrať takú, aby sme ju nemuseli meniť a aby sme s ňou vydržali spokojní celý život?

Vybrať vonkajšiu dlažbu zase nie je tak zložité. V prvom rade by sme si mali ujasniť, aký materiál sa nám javí pre nás ako najvhodnejší. Je jasné, že mnohí z vás ani nemajú predstavu, z čoho všetkého sa dlažba vyrába, preto si dôkladne prečítajte tento článok.

1. Betón

Betón je asi najspoľahlivejší a najobľúbenejší materiál na dláždenie vonkajších plôch. Výhodou navyše nie je iba jeho odolnosť, ale tiež možnosť výberu z veľkého množstva druhov. Betón dnes dokáže verne napodobniť aj iné menej odolné materiály, ako napríklad drevo. Rovnako do neho možno primiešať štrk, či kamienky.

betónová dlažba imitácia dreva

Nepodceňujte betón. Drevená imitácia je od toho pravého dreva na nerozoznanie … © Stone gallery

2. Tehla

Tehlová dlažba je pôsobivá a tiež patrí medzi odolné a ľahko udržateľné materiály. Skvele podčiarkne romantické zákutia aj veľkolepé domy. Neponúka ale toľko možností, ako betón. Moderné technológie aj napriek tomu rozšírili výber na niekoľko vyriant. Skvele izoluje a odoláva vode.

tehlová dlažba

S tehlovou dlažbou sa vaša záhrada rozžiari. © West brick

3. Keramika

Keramická dlažba sa bežne používa aj v interiéri. Keramická podlaha sa nepredrie ani nepošlape po desiatky rokov, a predstavuje tak ďalšieho vhodného adepta na dlažbu na záhradu. Ponúka rôzne farebné kombinácie a varianty.

keramická dlažba na záhradu

Pôsobivá keramická dlažba dodáva obydliu teplý dojem. © Los Kachlos

4. Kameň

Kamenná dlažba sa najčastejšie volí z bridlice, pieskovca, žuly alebo mramoru. Kameň je obľúbený pre svoju jedinečnú štruktúru tvorenú prirodzenými kresbami. Kamenná dlažba nenarušuje čaro prírody a ponúka mnoho farebných a vzorových variantov. Drsnosť povrchu sa tiež líši podľa druhu kameňa. Je však nutné brať do úvahy vyššiu cenu u niektorých z nich.

kamenná žulová dlažba

Žula je najbežnejšie a najvďačnejšie kameň ako dlažba na záhradu. © Stone gallery

5. Drevo

Drevená dlažba nie je tak odolná a pevná, ako predchádzajúce spomínané. Za to však ponúka úplne jedinečný vzhľad. Drevená dlažba navyše menej kĺže a toľko nechladí. Je však nutné brať do úvahy, že hoci je drevo špeciálne upravované pre väčšiu výdrž, neponúkne až tak veľkú trvanlivosť.

záhradná drevená dlažba

Nádherná drevená dlažba v podobe klátikov. © Nora