Väčšina ľudí, ktorá sa rozhodne bývať v rodinnom dome, preferuje stavbu na rovine. S rovinatými pozemkami sú menšie problémy než s tými vo svahu. Domy vo svahu sa preto pre istú skupinu (a že je početná) stávajú nevhodným typom bývania. Pritom to môže byť presne ten dom, ktorý vás chytí za srdce a bude sa vám v ňom bývať “ako v bavlnke”. Predstavíme vám niekoľko krásnych projektov domov vo svahu a povieme si niečo o ich výhodách a nevýhodách.

Výhody a nevýhody domov vo svahu

Ako iste správne predpokladáte, najväčšou nevýhodou domu vo svahu je … svah. Ale je to zároveň i jeho najväčšia výhoda. Áno, je inak potrebné riešiť vodu, áno, je potrebné si priplatiť pri stavbe domu, a áno, zrejme si na pozemok nepostavíte trampolínu pre deti alebo nezaložíte jazierko (aspoň nie bez väčších terénnych úprav). Svah ale predurčuje dom k tomu, aby z neho bol krásny výhľad. Výhľad do krajiny, ktorá sa mení nielen medzi ročnými obdobiami, ale aj v priebehu dňa.

Čo sa týka vody, síce môže zatekať z väčšej plochy, ktorú treba izolovať, ale odvod vody dolu kopcom je jednoduchší ako pri rovine, pomáha gravitácia. Jazierko zas elegantne nahradíte potôčikom s kaskádami a vodopádmi. No a trampolínu môžete deťom inštalovať na terasu. Dokonca i bazén vo svahu je možný.

Domy vo svahu majú väčšinou viac ako jedno poschodie. Čo sa ale týka úniku tepla v zime, poschodové domy ju majú nižšiu ako jednopodlažné bungalovy, ktoré sú teraz tak moderné. Projekty nízkoenergetických rodinných domov túto vlastnosť využívajú a budete sa tak môcť tešiť z ušetrených nákladov na bývanie. Samozrejme, záleží pri tom, na ktorú svetovú stranu je svah orientovaný.

Jedným z finančne najviac vypovedajúcich výhod svahovitého pozemku je jeho cena. Keď porovnáme pozemky v tej istej lokalite s totožnou rozlohou, pozemky vo svahu bývajú lacnejšie ako rovinaté. Budete tak môcť viac investovať do stavby domu, do jeho vybavenia, …

Inšpirácie na rodinné domy vo svahu

Inšpirácie sú inšpiráciami preto, aby inšpirovali. Je jasné, že svahy sú rôzne a že konkrétny projekt domu sa nebude dať využiť na váš pozemok. Môže vás ale naviesť k jasnejšej predstave toho, ako by mal váš vysnený dom vyzerať. Alebo môžete “odkukať” nejaký nápad, ktorý by ste využili.

Moderný viacgeneračný rodinný dom obdĺžnikového pôdorysu

moderný dom vo svahu

© masparti s.r.o., zdroj: http://masparti.com/rd-sadova

Tento moderný rodinný dom je príkladom zo susedného Česka. Je umiestnený v miernom kopci, na dolnom konci je rovinatá časť pozemku. Má dve poschodia, pričom na hornom poschodí je z horného konca garáž, pokračuje manželskou spálňou, obývačkou spojenou s kuchyňou a končí terasou. Na prízemí sú izby pre deti a priestor pre najstaršiu generáciu.

moderné bývanie rodinný dom

© masparti s.r.o., zdroj: http://masparti.com/rd-sadova

Dom v kopci so sklenenými stenami

rodinný dom vo svahu

© Gian Salis Architektur GmbH, zdroj: https://www.giansalis.ch/WYL.html

Nasledujúci rodinný dom je umiestnený v relatívne prudkom kopci. Má tri poschodia – v spodnom je garáž, v strede je rodinné zázemie ako izby, kúpelňa a toaleta, a na najvyššom poschodí sa nachádza kuchyňa, obývacia izba a terasa. Takéto rozloženie priestoru umožňuje naplno využiť horné poschodie tak, aby bol z neho fantastický rozhľad. Miesto klasických stien sú tu okná od podlahy až po strop. Možno si hovoríte, že je to síce pekné, ale v našom podnebí nemožné, mýlite sa. Tento dom totiž stojí neďaleko švajčiarskeho Bazileja.

dom v kopci projekt

© Gian Salis Architektur GmbH, zdroj: https://www.giansalis.ch/WYL.html

Terasovitý rodinný dom vo svahu

viacposchodový dom vo svahu

© FreelandBuck, zdroj: https://www.freelandbuck.com/projects/stack-house/

Ďalším príkladom je tento viacposchodový rodinný dom z USA. Plocha každého poschodia je približne rovnaká a smerom nahor sa postupne posúva spolu so svahom dozadu. Vytvára tak priestor pre schody, terasy a balkóny, ktoré majú orientácie na rôzne strany, takže v každú hodinu slnečného dňa si môžete užiť jednak slnko, ale i tieň. Na prízemí je dvojgaráž, a nad ňou na troch poschodiach obytné priestory. Zozadu domu sú ešte dve úrovne terás, využívajúc priestor aj na tejto strane.

projekty domov vo svahu

© FreelandBuck, zdroj: https://www.freelandbuck.com/projects/stack-house/