Jarní květiny zvyknou vyrůstat ještě dříve než se začnou zelenat první listy. Představíme vám nejtypičtější představitele prvních jarních květin volně rostoucích v lesích a na loukách, ve fotogalerii. Mnohé z nich najdeme i na zahradách, buď jako původní druhy nebo vyšlechtěné kultivary. Ty druhé jmenované se odlišují hlavně zbarvením květů, a jejich výhoda spočívá v tom, že je vůbec můžeme mít na zahradách, protože několik jarních květin je i chráněno zákonem.

Sněženka podsněžník – Galanthus nivalis – jarní květiny

Sněženka podsněžník, latinsky Galanthus nivalis, je první probouzející se květinou po zimě. Vyskytuje se dokonce již v době, kdy jsou ještě sem tam roztrousené poslední pozůstatky sněhu a ledu. Vyskytuje se zejména v teplejších oblastech republiky. Sněženky má mnoho lidí i na zahradách. Pro některé jsou překvapením, protože se po odkvětu stáhnou do cibulek a zůstávají po zbytek roku skryté pod zemí.

jarné květiny sněženka podsněžník

Sněženka podsněžník v lese. Zdroj: www.aphotoflora.com

Jaterník podléška – Hepatica nobilis

Jaterník podléška (Hepatica nobilis) je modrý kvítek s proměnlivým počtem okvětních lístků. Vyrůstá ze země spolu s trojlaločným listem. Roste hlavně v listnatých lesích, už méně ve smíšených.

Jaterník podléška kvetoucí

Kvetoucí jaterník podléška jako jeden z prvních jarních květů; © mescamesh, zdroj: mescamesh.deviantart.com

Prvosenka jarní – Primula veris

Prvosenka jarní, latinsky Primula veris, je zákonem chráněná bylina. Kvete brzy na jaře, v březnu a dubnu, záleží na tom, jaká byla dlouhá zima. Je také liečavá a používají se z ní květiny na čaje. V lesích a na loukách se můžete setkat i s méně nápadnou prvosenkou bezlodyžnou (Primula acaulis).

prvosenka jarní květiny zahrada

Prvosenka bezlodyžná, jarní květiny. © 365dnidoma.com

Hvězdnatec zubatý – Hacquetiae pipactis

Hvězdnatec zubatý, s latinským názvem Hacquetia Epipactis, je jarní rostlina kvetoucí zeleně. Tento zelený květ není počítačově upraven, skutečně je takový zelený. Hvězdnatec se vyskytuje v horách, lesích a v jejich blízkosti, na mezích mezi loukami a poli. Je to běžný druh, se kterým se můžete setkat od března.

Hvězdnatec zubatý jarní květiny

Hviezdnatec čemericový kvete zeleně. © 365dnidoma.com

Šafrán jarní – Crocus vernus

Šafrán jarní (Crocus vernus) nebo lidově i krokus, je dalším jarním květem. Vyskytuje se zejména na loukách, pastvinách a v jiných travnatých porostech. Dalším běžným druhem je išafrán karpatský – Crocus heuffelianus. Krokusy kvetou na růžovo až fialově, na hrubém stonku, který je obklopen úzkými světle zelenými listy. Jsou oblíbenou květinou i na zahradách, pestře ji zbarví po jednotvárné zimě.

jarní květiny zahrada

Šafrán jarní na zahrádce. © 365dnidoma.com

Koniklece – horské jarní květiny

Konikleců existuje řada druhů, přičemž žádný není natolik běžný, aby nebyl chráněn. Známe např. koniklec jarní, obyčejný, velkokvětý, velký, luční český, či dokonce i bílý. Kromě toho bílého, má fialové ochlupené květy a roste z hrubého stejně chlupatého stonku. Vyskytuje se na jaře hlavně na skalnatých a slunných místech v horách a lesích na celém území naší republiky.

koniklec jaro v lese

Koniklec jarní (Pulsatilla vernalis) v lese; © 365dnidoma.com

Koniklec alpinský příroda

Koniklec alpinský bílý (Pulsatilla scherfelii) v přírodě během jara. Zdroj: igormelika.com.ua

Tyto jarní květiny jsou u nás nejběžnější a jsou oznamovatelem definitivního skončení zimy a začátku jara. Samozřejmě, stává se, že ještě v dubnu napadne sníh, ale je to už jen takový menší výkyv od zahájeného trendu oteplování. V zahradách nenajdeme jenom sněženky a bledule, ale později i narcisy, krokusy, tulipány, prvosenky a další.

jarní květiny skalka zahrada

Jarní květiny v zahrádce mohou vypadat například takto. Ideální místo je pro ně v skalce. Kromě vhodných podmínek, prostředí skalky zaručuje, že cibulky květin zůstanou po celý rok v bezpečí – nehrozí, že je protnete rýčem nebo motykou. © 365dnidoma.com

 

Tagy článku: