Předzahrádka. Tak se dnes nazývá vstupní partie před domem. Hodně vypovídá o majiteli domu. Jaký má vkus, jak umí být originální či konzervativní. Někteří z vás již zmíněnou předzahrádku mají a uvažují o její proměně. Někteří, však teprve dostavěli a přemýšlí, jak takovou předzahrádku vysadit, aby vkusně doplňovala dům. Nesmíme zapomínat, že každý kdo jde okolo, se první podívá na dům a také na předzahrádku. Je tedy velmi důležité, aby dům i výsadba společně dobře ladili.

Je velmi důležité se také přizpůsobit vzhledu vašeho okolí a stavbě domu. Jinak se realizuje předzahrádka malého rodinného domu. Jinak velké vily či paneláku.

Oplocení předzahrádky kazí její dojem

Zapomeňte na fádní oplocení vaší předzahrádky. Jenom ji tím zmenšíte a ochudíte tak kolemjdoucí o pozorování té krásy, která by byla schovaná za plotem. Předzahrádka je součástí ulice, proto by měla jít vidět. Krásné jsou ulice třeba v Anglii, kde nenajdete část před domem oplocenou, a když už, tak je oplocení velmi nízké a tvoří spíše dekorativní prvek. Otevřenými předzahrádkami se prostor celé ulice otevře a nabude na prostoru.

vysázení předzahrádky

Úprava půdy předzahrádky

Než začnete se samotnou změnou vaší předzahrádky, je třeba se na ni dobře podívat. Musíte zjistit, jak na zahrádku svítí sluníčko a jakou máte půdu. Některým rostlinám vyhovuje suchá půda. Jiné mají rádi vlhčí a stinnější prostředí. To vše si musíte před začátkem ujistit, abyste dobře vybrali rostlinný materiál a zeminu, o čem si řekneme víc níže.

Pokud máte základní informace pro přípravu vaší nové předzahrádky zjištěné, můžete přistoupit k prvnímu bodu a tím je úprava půdy. Za tu dobu, co tam byla původní zahrádka, nebo v jiném případě nebyla, je třeba půdu dobře porýt a přidat nového substrátu a kvalitní zeminy. Není třeba šetřit. Půda plná minerálů a hnojiva je dobrým podkladem pro to, aby vaše předzahrádka krásně kvetla do krásy. Dbejte tedy na výběr kvalitní zeminy s dobrým podílem hnojiva.

Dřeviny vhodné pro předzahrádku

Předzahrádka má pouze omezený prostor. Je třeba dbát na výběr rostlin, které se tomuto prostoru přizpůsobí jejich vzrůstem. Můžete zvolit i větší stromy, avšak s ohledem na jejich výšku popřípadě je pravidelně sestříhávat. Důležitá je také správná kompozice. Do zadní části umísťujeme větší rostliny nebo keře a do přední části menší rostlinky, které můžeme doplnit působivými kameny nebo nějakou dekorací do zahrádky jako je třeba trpaslík.

Vysadit zde můžete v podstatě každý stálezelený keř nebo kvetoucí keře. Dbejte při výběru na to, aby zahrádka kvetla celoročně a měly jste z ní dobrý pocit nejenom na jaře, ale i na podzim, kdy se vaše keře zbarví do zlata a budou dělat krásný doplněk vašeho domu.

vysázdní předzahrádka rady

Dobrou volbou jsou i listnaté keře nebo stromky menšího vzrůstu. Díky své barevnosti na podzim oživí ulici svými barvami. Zvolit si můžete třeba katalpu (Catalpa), magnolii neboli šácholan, dobrou volbou je také pěnišník (Phododendron), dále pak je to hortenzie díky svým krásným květům (Hydrangea macrophylla), vilín (Hamamelis) nebo třeba krásný a voňavý šeřík.

Jako menší keře nebo květiny, do popředí předzahrádky jsou vhodné vřesy, které mají krásné květy po celý rok, pěkná je i levandule, která rozvoní celý prostor, když se do jejich květů opře letní vánek. Výsadbou růži vůbec nic nepokazíte, jsou nenáročné a můžete vybírat z široké nabídky. Trvalky a různé letničky vám přes léto udělají velkou parádu, naopak různé druhy travin budou ozdobou po celý rok. Buxus je skvělý keř, který snáší každé počasí, můžete ho dobře tvarovat a díky tomu si vytvořit třeba působivou zelenou kouli pod vaše okna.

Naopak popínavé keře jsou správnou volbou, pokud potřebujete nízkou rostlinu, která vám zabere velký prostor. Mohou se plazit po kamenech nebo okolo jiných keřů a tvořit společně ucelenou harmonii.

TIP na další čtení: Okrasná zahrada ve svahu i s fotogalerií

Nepřehánějte to s kompozicí

Když vysazujete předzahrádku, pamatujte na to, že čeho je moc, toho je příliš. Zde to platí dvojnásob. Výsadbu byste měli především přizpůsobit k vaší stavbě. Pokud máte historickou stavbu, měly byste volit mezi rostlinami, které se v té době nejvíce používaly. Pokud však máte moderní stavbu, zapomeňte na širokou škálu barev, zde platí v jednoduchosti je krása, a proto byste měli volit spíše okrasné dřeviny nebo traviny.

plánek výsadby předzahrádky

Zde je plánek na výsadbu předzahrádky, u rodinného domku. V návrhu jsou použité různě vysoké keře jako tavolník (Spirea), tvarovaný buxus a borovice vejmutovka (Pinus strobus), Magnolie a skupina barevných trvalek, které ladí s celou kompozicí. I u takových výsadeb je třeba dbát na to, aby spolu barevně ladily. Nejdeme přeci na návštěvu do cirkusu.

Pohrát si můžete i s úpravou povrchu. Část zahrádky může být z mulčovací kůry nebo kamínků a část může být zatravněná nebo jenom půda.

 

Tagy článku: