Lidé, kteří mají zahradu u domu, mívají často nářadí ve sklepě či všude možně po domě. Lidé, kteří mají zahrady v zahrádkářské oblasti, si musejí nářadí nosit sebou. Ať tak či onak není jednoduší zařídit si domek na nářadí přímo na zahradě a nemuset tak nářadí hledat a následně tahat takovou dálku?

Domky na nářadí mohou být malé jako skříň nebo naopak velké jako chatka. Jak velký domek si pořídíte, záleží jenom na vás. Vybírejte si podle velikosti zahrady a podle množství nářadí a techniky, kterou chcete ve svém domku uschovat.

Pojďme se podívat, z čeho můžete vybírat a kolik vás to bude stát. Na druhou stranu domeček si nemusíte jen kupovat nebo nechávat vyrábět na míru, můžete si jej totiž postavit i vy sami svépomocí.

Domky na nářadí

Praktický malý domek na nářadí. © Zdroj: www.thisoldhouse.com.

Domky na nářadí versus zahradní domky

V první řadě rozlišujte mezi domky na nářadí a zahradními domky. Domky na nářadí jsou přímo určené na uskladnění nářadí a zahradní techniky. Většinou tedy nemají okno, a když je mají, tak je většinou malinkaté jako na záchodku. Hlavním důvodem malého okna je ochrana před nevítanými hosty. Domky na nářadí mají většinou slabší stěny a jsou menší než zahradní domky.

Domek na nářadí

Domek na nářadí s dvoukřídlými dveřmi. © Zdroj: www.jacksonsgardensupplies.co.uk

Pokud však chcete kombinovat účely domku na nářadí a zahradního domku, pak volte zahradní domek. Můžete si do něj uskladnit svoje nářadí a techniku a můžete v něm nechat i prostor pro sebe, pro posezení a hry dětí. Od domku na nářadí se odlišuje většími okny a silnějšími stěnami.

Zahradní domek

Zahradní domek s dvěma okny. © Zdroj: www.junkmail.com

Domky na nářadí aneb z čeho můžete vybírat?

V první řadě se pojďme podívat, z čeho můžete vybírat a jaké domky na nářadí jsou na dnešním trhu k dostání.

Na trhu najdete velké množství typů domků na nářadí, počínaje malými a konče velkými domky. Typy se liší nejen velikostí, ale také použitými materiály a dalšími aspekty, podle kterých si domek vybíráme.

Podle jakých aspektů domky na nářadí vybírat?

Dříve, než se pustíme do samotného vybírání, měli bychom si říct, podle jakých aspektů domky na nářadí vybírat.

Při výběru hraje roli velikost, půdorys či konstrukce domku. V potaz však bereme i sílu a výšku stěn, hřeben a tvar střechy, krytinu střechy, typ dveří a okna (velikost, počet a jejich druh). No a v neposlední řadě hraje prim i cena.

Domky na nářadí a jejich velikost

Pro domky na nářadí je důležitá jejich velikost. Ta většinou začíná na 1,5 metru čtverečního a mohou končit až na 20 metrech čtverečních. Délky stran se tak pohybují v rozmezí od 1,5 do 5 metrů.

V souvislosti s velikostí domku na nářadí rozlišujeme i půdorys. Ten může být buď čtvercový, nebo obdélníkový.

Domky na nářadí a jejich konstrukce

Domky na nářadí se stavějí většinou z kvalitního smrkového dřeva. Mají většinou panelovou konstrukci (palubkové desky) nebo srubovou konstrukci. Střecha může mít buď sedlový, nebo pultový tvar a pokryta bývá pískovanou lepenkou, asfaltovým šindelem nebo asfaltovou lepenkou či jinou krytinou.

Co se týče konstrukce dveří a oken, ty mohou být jednokřídlé či dvoukřídlé. Dvoukřídlé dveře se hodí hlavně pro uskladňování větší techniky, která by se do jednokřídlých dveří nevešla.

Jak si postavit domek na nářadí

Návod na stavbu domku na nářadí. © Zdroj: www.thisoldhouse.com.

diy domek na nářadí

Základní konstrukce domku na nářadí. © Zdroj: www.thisoldhouse.com.

domek na nářadí - návod

Domek může mít i police. © Zdroj: www.thisoldhouse.com.

vlastnoruční domek na nářadí

Dřevěné obložení ukládejte těsně vedle sebe. © Zdroj: www.thisoldhouse.com.

jak si vyrobit domek na nářadí

Střecha může být ze stejných dosek jako stěny. © Zdroj: www.thisoldhouse.com.

domek na nářadí - jak postavit

Nakonec namontujeme dveře. © Zdroj: www.thisoldhouse.com.

Domky na nářadí s přístřeškem

K vašemu domku na nářadí by se hodil i přístřešek nebo přístavek, který připojíte k jedné z bočních stěn. Pod přístřešek pak můžete naskládat dřevo. Přístavek pak mívá samostatné dveře a uložit do něj můžete sezónní předměty, které potřebujete mít ihned po ruce.

Kolik domky na nářadí stojí?

Cena domků na nářadí se pohybuje od 8 000 Kč za malé domečky připomínající skříně nebo od 17 000 Kč za domek na nářadí ve velikosti menší chatky 3×3 m. celková cena však může dorůst až ke 30 000 Kč nebo 45 000 Kč. Při porovnávání cenové nabídky kontrolujte to, co je zahrnuto v ceně – materiál, krytina, montáž, atd.

Jak si domek na nářadí postavit?

Domky na nářadí stavíme na základovou betonovou desku či pevnou dlažbu. K domku můžete přivést i elektřinu, díky které bude v domku světlo.

Důležitým estetickým aspektem je i to, jak domek začleníme do zahrady.

 

Tagy článku: