Dekoratívna záhrada, ktorá bude hriať pri srdci pri každom pohľade do nej, je snom nejedného záhradníka. A nemusí ísť rovno o záhradného architekta. I vy si sami dokážete vytvoriť okrasnú záhradu vašich snov. Stačí mať aspoň hrubú predstavu a skúsiť sa inšpirovať, napríklad aj našimi ukážkami z tohoto článku.

Ukázať jednu celú dekoratívnu záhradu kompletne by vydalo na jeden dlhý článok. A taká aká je by sa páčila len malému percentu ľudí. Preto vám radšej ukážeme niekoľko inšpirácií na menšie prvky do okrasnej záhrady.

1. Ostrovy plné kvetín

Kvitnúce kvety sú potešením snáď pre každé oko. Nechať si takto vykvitnúť “ostrov” uprostred zeleného trávnika je dobrý spôsob, ako nechať kvety vyniknúť. Odporúčame vysadiť zhluky rovnakých druhov a zároveň zvoliť také druhy, ktoré budú kvitnúť po väčšinu roka. Do prostriedku dajte vzrastovo vyššie druhy a po obvode nízke.

dekoratívne záhrady

Ostrovy nemusia byť nevyhnutne len v strede. Môžu tvoriť farebnú oblasť medzi trávnikom a plotom.

okrasná záhrada kvety

2. Džbány, nádych antiky

Mnohí z vás to poznáte z dovoleniek. Okrasné záhrady s prvkami džbánov zasadených do stredomorskej záhrady. Džbány ako dekorácie do záhrady môžete použiť i v našich zemepisných šírkach.

okrasná záhrada džbán

Džbány sa dajú použiť aj inými, kreatívnejšími spôsobmi. Napríklad nechať z nich “vytekať” prúd žiarivých kvetov.

dekorácie do záhrady džbán

3. Netradičné kvetináče

Ústredným prvkom nejakej časti vašej záhrady nemusí byť len samotná rastlina, ale aj kvetináč, v ktorej je zasadená. Koľko ľudí, toľko chutí. Každý z nás má svoje obľúbené predmety. Zakomponujte ich do záhrady a budete sa na ne môcť pozerať neustále.

Napríklad také lodičky, v ktorých ste tancovali na dcérinej svatbe, ale už ich neobujete a je vám ich ľúto vyhodiť.

dekorácie do záhrady topánky

Alebo možno niečo tradičnejšie. Niekto by povedal, že až príliš často videné na okrasných záhradách. Ale pravdou je, že takýto rustikálny fúrik dokážete presúvať po záhrade kam sa vám zachce. A na zimu odpratať do bezpečia pred mrazom.

fúrik do okrasnej do záhrady

4. Schody ako prvok dekoratívnej záhrady

Chodníky a schody slúžia nielen na prechádzanie do iných častí záhrady. Rovnako slúžia na optické delenie. Ak máte záhradu vo svahu, môžete využiť schody na prepojenie jednotlivých terás. Schody môžu byť z rôznych materiál, či už tradičného kameňa, tehál, dlaždíc, alebo i z neopracovaného dreva, či hliny, ktorej dodá tvar rámová konštrukcia.

schody do záhrady typy druhy

5. Vodopády

Mať v záhrade vodu je už vyšší level. Chce to inštaláciu nielen vodovodného potrubia, ale i elektriny, ktorá bude poháňať vodu. Výhodou je mať na pozemku prirodzený zdroj vody a mierny svah. Vo väčšine prípadov je pridanie prvky vody do okrasnej záhrady správnou voľbou. Vodu môžete nechať vejárovito padať…

okrasná záhrada s vodopádom

…alebo nechať stekať po kameňoch.

okrasná záhrada s vodopádom

Ktoré prvky dekoratívnej záhrady sa vám páčia najviac? Ktoré vás inšpirovali a chceli by ste ich zakomponovať do vysnívanej záhradky?