Vytápění elektřinou patří ke způsobům ekologickým, pohodlným a, dnes již díky stále klesajícím cenám, svými náklady zcela srovnatelným s dalšími alternativami. Proto neškodí poznat zajímavou a výhodnou alternativu k podlahovému vytápění – stropní topení, kterým můžete zároveň v létě prostory i chladit.

Jak funguje stropní vytápění?

Vhodné je zejména do energeticky úsporných domů. Možností je celá řada, většina zná klasické radiátory na elektřinu. Svoje nesporné výhody však má i v našich podmínkách ještě ne tak zcela tradiční vytápění stropní.

Tento systém založený na principu sálání tepla dopomůže k udržení tepelné pohody, neboť umí minimalizovat teplotní rozdíly, a to jak ve směru horizontálním, tak i vertikálním. Oproti podlahovému vytápění navíc můžeme volit vyšší příkon až 140 až 200 W/m². A máme k dispozici i větší topnou plochu, neboť na podlaze nás samozřejmě omezuje stojící nábytek. Topná folie nebo jiná technologie funguje v podstatě podobně jako slunce. Infračervené teplo je tak pohlceno všemi povrchy, což znamená, že k dosažení tepelné pohody stačí nižší teplota prostředí. Vzhledem k tomu, že u stropního vytápění navíc nedochází k cirkulaci vzduchu, zamezíme tak víření prachových částic, což ocení zejména alergici.

stropní topení chlazení

Na jakém principu pracuje stropní chlazení?

Pokud využijeme tento systém nikoli k vytápění, ale k chlazení, opět to oproti klimatizačním systémům bude znamenat úsporu energie. Rovněž navíc nedochází k proudění vzduchu. Ochlazování zajišťuje voda, která se do celého systému přivádí a která má teplotu cca 17 °C. Ta dokáže absorbovat teplý vzduch v interiéru a odvést ho účinně pryč. Profi stropní chlazení je vhodné zejména do větších prostor, jakými jsou kanceláře nebo obchodní prostory. Výhodou je, že instalace nenarušuje vzhled místností. Takovýto systém je možné používat celoročně – v létě na chlazení a v zimě na topení.

Co je dále dobré vědět

Jde o přirozený způsob vytápění či chlazení s rychlou návratností vstupní investice v horizontu maximálně zhruba tří a půl let. Navíc se vyznačuje i snadnou montáží a tichým a nenáročným provozem se snadnou regulací, obdobně jako u vytápění podlahového. Ohledně možností využití jsou velmi univerzální, tyto systémy lze účinně přizpůsobit prakticky libovolné geometrii prostoru.