V dnešní době je kladen velký důraz na šetření v domácnosti, a to hlavně šetření energií. Tohoto ušlechtilého a potřebného cíle však nedosáhneme, pokud nám z bytu či domu uniká množství sice nahraditelného, ale drahého tepla. A proto je velmi důležité začít přemýšlet nad zateplením stropu a střechy.

Zateplení stropu bohužel často nestačí, což samozřejmě znají všichni, kteří bydlí v rodinném domečku nebo pod střechou panelového domu. Jak určitě víte, teplý vzduch je totiž lehčí, a tak stoupá vzhůru, kdežto studený vzduch je oproti němu těžký, a tak zůstává v obytném prostoru.

zateplení střechy jak na

Zateplení stropu a střechy sníží vaše náklady na vytápění. Zdroj: www.mybasementspaces.com

Jak na zateplení stropu

Většinu z nás napadne v první řadě nechat si zateplit strop, takže začneme jím. Díky zateplení stropu samozřejmě můžete snadno a hlavně efektivně izolovat obytné prostory od chladné a nevytápěné půdy. Zateplení stropu dosáhneme deskami a rohožemi z minerální nebo ovčí vlny. Další možností je izolování ze strany půdní podlahy, a to formou zafoukání/zasypání papírovými vlákny, perlitem nebo jinou, vám dostupnou sypkou izolací.

Pokud mají vaše stropy dutiny mezi trámy, pak se pravděpodobně setkáte s doporučením zaplnit tyto dutiny izolací. Díky tomu namísto pořizování a pokládání zateplení po celé stropní ploše vyplníte pouhých pár stropních prostor.

Zateplení střechy je také dobrý nápad

Někdy však zateplení stropu zdaleka nestačí. Pokud totiž nemáte zateplenou i střechu, prochází k zateplenému stropu množství studeného vzduchu, který může mít na zateplení stropu negativní účinky. Je tedy lepší být vždy o krok napřed a myslet nejen na zateplení stropu, ale právě i na zateplení střechy.

Aby vám teplý vzduch neunikal z obývacích pokojů na půdu, a potom přes střechu do atmosféry, zapřemýšlejte nad zateplením. Možná se vám nechce platit za další položku, na druhou stranu zateplení a izolace jsou dobrými investicemi, které se vám finančně časem jistě vrátí.

 

Tagy článku: