Zima se blíží a s ní přichází i čas topení. Co když se doma ani tak neohřejete? Možná vám uniká teplo a měli byste pomyslet na zateplení domu. Jaké jsou nejlepší materiály pro zateplení?

Zima se nám pomalu, ale jistě blíží. Nechceme ji sice přivolávat, ale z druhé strany je potřeba být na ni připraven. (Jak se říkává, kdo je připraven, není překvapen). Ve starých zděných budovách se totiž už teď nedá bez menšího zatopení bývat.

Zima se blíží, začněte myslet na zateplení budovy

Zima se blíží, začněte myslet na zateplení budovy. © Zdroj: www.technologijos.com

Spousta z nás má osobní zkušenost s tou nepříjemnou skutečností, že ať topíte, jak topíte, teplo vám z domu uniká. V takových případech je potřeba zajistit nejen vnitřní vytopení, ale i vnější zateplení.

Uveďme si příklad: Když jdete v mínus patnácti na vánoční trhy v letních šatech, asi vám nepomůže, že se budete neustále zásobovat horkou medovinou. Jedinou možností by bylo trvalé prolívání horkého nápoje vaším hrdlem. A stejně tak je tomu i u domů, pokud není dům pořádně „oblečen“, tedy zateplen, můžete topit 24 hodin denně a teplo vám bude z domu nadále unikat.

Takové zateplení není jen investicí do trvale hřejivého domácího krbu, ale také investicí pro vaše peněženky, které si díky zateplení budou moci v zimě odpočinout. Zateplení přináší dokonce tak velké úspory, že bude atraktivní i při očekávaném zdražení. Přesto jde o finančně náročnou stavební úpravu, s kterou vám pomůže správná volba materiálu a technologií. Materiál neovlivňuje pouze výslednou cenu úprav, ale také funkčnost a hlavně životnost zateplení.

Zahřejte svůj domeček aneb zateplení budovy

Zahřejte svůj domeček aneb zateplení budovy. © Zdroj: www.diasen.com

Proč bychom se měli pouštět do zateplení budovy?

Pojďme si to shrnout. Proč bychom vlastně měli zateplovat? Je to jednoduché.

Pro zateplení hraje mnoho důvodů, a to snížení nákladů na vytápění i klimatizaci, ochrana životního prostředí (snížením topení neuniká tolik sloučenin), kratší topná sezóna, investice do úspor, odstranění kondenzace vodní páry ve stěnách, prodloužení životnosti obvodové konstrukce a mnohé další.

Polystyren jako materiál pro zateplení budovy

Jedním z nepoužívanějších materiálů u nás, co se zateplování budov týče, je pěnový polystyren. Polystyren je velmi lehký materiál (98 % vzduchu) s vynikajícími mechanickými vlastnostmi. Nenajdete jiný materiál, který by měl při váze 15 kg na kubický metr takovou pevnost jako polystyren.

Na trhu najdete několik typů polystyrenových desek. Desky EPS 70 S, EPS 100 S, EPS 150 S, EPS 200 S se používají hlavně pro zateplování podlah a desky EPS 70 F, EPS 100 F pro zateplování fasád.

 Polystyren, materiál pro zateplení budovy

Polystyren, materiál pro zateplení budovy. © Zdroj: www.archiexpo.com

Minerální vlna jako vhodný materiál pro zateplení budovy

Pokud budovu zateplujeme ve fázi rekonstrukce či rovnou výstavby a zateplení chceme přiložit na vlhké či vlhnoucí zdivo, bude se nám více hodit prodyšný izolant, například minerální/kamenná vlna (dříve se používala skleněná vlna). Vlnu seženete ve formě pás či desek.

Vlna zamezí usazování vlhkosti ve zdech a umožní vašemu domovu dýchat. Vlna se také řadí do nejbezpečnějších tříd hořlavosti. Nevýhodou může být občasná přílišná propustnost.

Minerální vlna jako materiál pro zateplení budovy

Minerální vlna jako materiál pro zateplení budovy. © Zdroj: www.detail-online.com

Materiály pro zateplení budovy, které přináší nová generace

Moderní doba nám také přináší fenolickou pěnu, která má lepší tepelně-izolační vlastnosti než vyjmenovaný polystyren či minerální vlna.

 

Tagy článku: