Každého z nás to asi jednou, či víckrát za život potká. Jednoho dne se podíváte na svůj dům a bude vám jasné, že přišel čas na jeho rekonstrukci. Anebo koupíte starší dům, kde je rekonstrukce nezbytná. A nebo se prostě rozhodnete pro rychlou variantu, koupi tzv. domu na klíč. Jak tedy na to?

Jak poznáme, že má domek své dny sečtené?

Ve většině případů lidé začínají rekonstruovat své obydlí u domů starých v rozmezí mezi 30 – 80 lety. Avšak potřeba rekonstrukce je individuální a závisí také na různých podmínkách a okolnostech, jako je například kvalita původně použitého materiálu, či podnební podmínky, ve kterých se váš dům nachází.

rekonstrukce stavba na klic

Při koupi starého domu je většinou potřebná rekonstrukce, ale záleží na jeho stavu a jaké má stáří. Většinou koupíme starší domek s představou, jak krásně si ho předěláme, ale zrealizovat takovou rekonstrukci může být mnohem těžší, než se zdá. Je potřeba projít celý dům a udělat si výčet všech oprav. Naplánovat výměnu oken, strešní krytiny, ale třeba i rekuperačních jednotek. Podívat se na stav radiátorů i kotle, komínu. Rovněž doporučujeme vysledovat, jestli nikde nezatéká.

A po této kontrole možná zjistíte, že bude pro vás lepší postavit si nový dům. Nejméně starostí budete mít se stavbou na klíč.

Přemýšlíte nad stavbou na klíč?

Postavit dům není žádná legrace a pokud uvažujete nad stavbou na klíč, jsou zde určitá fakta, která by pro vás měla být výhodou. Při těchto stavbách získáváte rychlou a odbornou stavbu, kde předem víte, kolik zaplatíte a kdy bude dokončena. Také máte záruku od stavební firmy a po předání klíčků od domu, můžete rovnou bydlet.

Ke kladům je dobré dodat ještě pár věcí. A to, že například při stavbě komínu, ho máte již včetně revize. Jelikož vše je přes jednu firmu, tak kromě výše zmiňované záruky, máte častěji i levnější materiál, něž který byste byli schopni koupit sami. Taková stavba na klíč vám pak ušetří čas a energii, často probíhá velice rychle a domečky jsou dnes již energeticky úsporné.

Jsou tu ale i jisté zápory. Pokud volíte rychlou a levnou stavbu, jaká může být asi kvalita? Je potřeba prověřit si firmu, které práci zadáváte. Taktéž, ne vždy je to stavba tak levná, jak se na první pohled může zdát. Proto vybírejte opravdu pečlivě.