Taky vaší zdi něco chybí k dokonalosti? Byla už stará,nebo na ní zbyla dírka po zavěšených obrazích? Už jste se ji několikrát snažili opravit, ale omítka se znovu odrolila? Už se nemusíte dál stydět pozvat přátele nebo ji před nimi zakrývat nábytkem. V dnešním článku vám ukážeme osvědčené rady a tipy jak na to.

Bezesporu nejzásadnějším krokem je výběr zdiva, kterým díru ve zdi vyplníme. Pro každou zeď je vhodný jiný druh zdiva. Jsou zdi drolivé, savé, vlhké…

Jak na výběr zdiva

Výběr se odvíjí také od velikosti díry. Pro velkou díru je vhodná sádra. Chceme-li ale zamezit drolivosti zdi, použijme raději akrylovou tmelící hmotu nebo silikon. Ta bohužel nezaschne ve větších dírách, ale ponechá si vláčnost. Podobné vlastnosti má i silikon, ten se však nedá přemalovat. Proto je jediným štěstím, že se vyrábí v několika barvách. 

Chystáte-li se vyplnit savou stěnu, potom použijte takzvanou ostrou maltu. Savá zeď se pozná podle toho, že po postříkání vodou rychle saje. Existuje i vápenocementová malta,ale ta nechytá moc dobře. 

Silikon na díru ve zdi

Silikon je k dostání v několika barevných variantách ©ceys

Tmelení je taky další oblíbený způsob. Používá se pro drobnější opravy. 

Pamatujte také, že každý druh zdiva potřebuje trochu jiný postup míchání. Tento postup je na úspěšném výkonu také hodně podstatný. Na zakrytí díry si většinou postačíte s mícháním v kbelíku. Malta nesmí být ani příliš řídká ani hustá. Hlavně ji stihněte spotřebovat do tří hodin. 

malta na díru ve zdi

Nepodceňte míchání malty ©Sanax

Zaděláváme díru ve zdi svépomocí

Co se týče samotného zadělávání díry ve zdi, potřebujeme už jenom zručnost. Nejdříve díru na omítnutí připravíme a očistíme ji. Omítání provádíme rovnoměrně. Pokud jde o větší díru, omítá se ve dvou vrstvách. Poprvé zakryjeme díru a počkáme, až vrstva zaschne. Poté tuto vrstvu trochu zdrsníme a nahodíme druhou vrstvou, kterou povrch uhladíme do ztracena. 

Omítáme tak, že nejdříve nabereme maltu na talíř. Z talíře ji nabereme na zednickou lžíci a tou omítku nahazujeme na zeď. 

zadělávání díry ve zdi

Druhou vrstvou zeď uhlaďte ©ceskestavby.cz

Na co byste si měli dávat pozor

Nakonec zbývá ve většině případů zeď ještě znovu vymalovat. Aby byl nátěr dokonalý, postupujme ve více vrstvách. Ne všechny barvy se musí chytit ve stejném odstínu, jako zbytek zdi. Po několika nátěrech by ale opravená díra měla zaniknout. Alespoň by ji nemělo být na první pohled spatřit, nebo dokud na ni neupozorníte.

oprava díry ve zdi omítka doma

Omítku nanášejte rovnoměrně ©ceskestavby.cz

Drolivá zeď může představovat zkázu. Dost možná ji nezvládnete omítnout na poprvé a znovu se vám sloupe. Proto se předem ujistěte,že jste před omítáním odstranili všechny drolivé části. 

 

Tagy článku: ,