Jak postavit pergolu, přesně tuto otázku se pokusíme zodpovědět v následujícím článku. Pokud stejně jako my toužíte po stinném místě na zahradě, které by vás ukrylo před přímými slunečními paprsky. Pokud si chcete ve vaší zahradě vytvořit kouzelné zákoutí, kde si budete moci vypít kávu a kochat se okolím, pak je pro vás pergola tím nejlepším řešením. Nevíte však, jak si takovou pergolu postavit? Pak čtěte dál a nechte se inspirovat.

Pergola je moderním prvkem zahradní architektury, která nahradila starý klasický altán. Jde o stylové, designové a hlavně velmi praktické řešení, s kterým se můžete ukrýt před přímými slunečními paprsky či nepříjemnými, upřenými pohledy sousedů.

Postavit pergolu není nijak těžké, potřebujete k tomu jen trochu trpělivosti, volného času a šikovné ruce či šikovného pomocníka. Velikost pergoly si volte podle predispozic vaší zahrady a počtu osob, které by se měly pod pergolu vydat.

Jak postavit pergolu

Jak postavit pergolu. © By Joseph Truini. Zdroj: www.popularmechanics.com

Z čeho a jak postavit pergolu?

Pergolu můžete postavit z různých materiálů – klidně i z různých kovů, apod. Nejtradičnějším materiálem na výrobu pergoly je však dřevo, které navíc působí velmi přirozeně a do zahrady tak krásně zapadne. Hodit se vám budou dřevěné KVH hranoly o rozměrech podle vašeho usouzení (buď 10 x 10 cm, nebo 12 x 12 cm).

Z čeho a jak postavit pergolu

Z čeho a jak postavit pergolu. © By Joseph Truini. Zdroj: www.popularmechanics.com

Jak postavit základy pergoly

Pergola by měla mít pevný základ. Dřevěné hranoly většinou kotvíme do betonu či do země pomocí zemních vrutů. Kotevní prvky, jako jsou patky či trny, seženete v běžném železářství.

Jak postavit podlahu pergoly

Po základech pokračujeme podlahou. Na tu můžete použít profilová prkna či Cetris desky. Do podlahy namontujeme podpory a krokve. Díky tomu získáme základní tvar pergoly.

Následně ukotvujeme jednotlivé hranoly, na které přiděláme střechu. Pro inspiraci si můžete prohlédnout fotky ukazující, jak dřevěné hranoly umísťovat a spojovat.

Jak postavit základy pergoly

Jak postavit základy pergoly. © By Joseph Truini. Zdroj: www.popularmechanics.com

Jak postavit stěny pergoly

Jak postavit stěny pergoly. © By Joseph Truini. Zdroj: www.popularmechanics.com

Jak psotavit a spojit stěny pergoly

Jak postavit a spojit stěny pergoly. © By Joseph Truini. Zdroj: www.popularmechanics.com

Jak spojit stěny pergoly.

Jak spojit stěny pergoly. © By Joseph Truini. Zdroj: www.popularmechanics.com

Jak postavit střechu pergoly

Na začátku se musíme rozhodnout, zdali bude mít pergola průhlednou či naopak neprůsvitnou střechu. Pro neprůhlednou variantu volíme asfaltové šindele či lehkou plechovou krytinu. Pro průsvitnou variantu volíme opět dřevěné hranoly, které na sebe nebudou přiléhat. Střecha může být rovná či pod sklonem. Sklon střechy dodržujeme hlavně, je-li pergola součástí domku či na něj navazuje. Dobré je nainstalovat i okapový systém.

Dřevo nezapomeňte natřít, naimpregnovat, nalakovat, namořit, či jinak povrchově ošetřit.

Jak postavit střechu pergoly

Jak postavit střechu pergoly. © By Joseph Truini. Zdroj: www.popularmechanics.com

Jak postavit pergolu

Jak postavit pergolu. © By Joseph Truini. Zdroj: www.popularmechanics.com

Inspirativní fotky

Na závěr vám přinášíme trochu inspirace na dozdobení pergoly, tak aby vytvářela kouzelné a pohádkové místo vaší zahrady.

Inspirativní fotky otevřené pergoly

Inspirativní fotky otevřené pergoly. © Zdroj: www.designrulz.com

Dřevěná pergola uprostřed zahrady

Dřevěná pergola uprostřed zahrady. © Zdroj: www.designrulz.com

Květinová pergola

Květinová pergola. © Zdroj: www.designrulz.com

 

Tagy článku: ,