Severský dizajn obydlí je špecifický a rozpoznateľný už na prvý pohľad. Jeho praktickosť oslovila ľudí aj mimo Škandináviu, a tak sa dostáva do bytov aj na druhom konci sveta. Svoju zásluhu si na tom nesie aj známa sieť obchodov s nábytkom a doplnkami – Ikea. Ako si však zariadiť svoj domov podobne ako severania? Poradíme vám ako na škandinávsky bytový dizajn.

Základy škandinávskeho dizajnu bývania

A nech vás všade svetlo sprevádza…

Základom škandinávskeho štýlu bývania je svetlo. Pretože svetlo zväčšuje priestor a celkový dobrý pocit, ale hlavne severanom pomáha príjemnejšie prežívať dlhé tuhé zimy. Svetlé steny, podlahy, veľké okná a dostatok lámp a iných svietidiel sú tými pravými pomocníkmi. Aby do miestností vnikalo prirodzené denné svetlo, vyhnite sa tmavým závesom a záclonám. Pokiaľ sa vám zdajú okná príliš „nahé“, zvoľte záclony z jemných priesvitných materiálov.

spálňa v čierno bielom

Presvetlená spálňa v čierno bielom farebnom prevedení. Zdroj: www.ikea.com

Základné farby škandinávskeho bývania

Biela farba je akousi nutnosťou, opakuje sa nielen na stenách, ale aj samotnom nábytku a bytových doplnkoch. Dopĺňajú ju hlavne prírodné odtiene ako hnedá, béžová, ale aj sivá, čierna. Vďaka nim sa vytvorí dokonalý dojem vzdušnosti a spätosti s prírodou, ktorá je pre severské krajiny typická. Ako alternatívy k týmto pomerne neutrálnym farebným kombináciám sa ponúkajú jemné pastelové farby, prípadne oživenie v podobe sýtych tónov, napr. červený vzor na koberci, zelená sklenená váza a pod.

škandinávsky bytový dizajn obývačka

Škandinávsky bytový dizajn v plnej paráde – obývačka v pastelových farbách s rôznymi bytovými doplnkami. Zdroj: www.trendey.com

Škandinávsky bytový dizajn a používané materiály, vzory a doplnky

Dôležitú úlohu zohrávajú aj použité materiály. Využíva sa drevo, sklo, kov, koža, ale aj plast. Drevo dodáva príjemný prírodný akcent, zútulňuje a veľmi dobre sa dopĺňa so svetlosťou celého priestoru. Lesk skla a kovu môže tiež podporiť prirodzené svetlo v miestnosti. Preto sa nebojte použiť veľké zrkadlá, sklenené stolíky s kovovou konštrukciou, svietniky a ďalšie „drobnosti“ dotvárajúce atmosféru. Kombinujte a miešajte zdanlivo nesúrodé kúsky. Kto povedal, že stoličky v kuchyni musia byť všetky rovnaké? Jedna môže byť jednoduchá drevená, druhá z farebného plastu, tretia s kovovými nožičkami… Pozor však, aby dojem nepôsobil gýčovo. Ak si nie ste istí, stavte radšej na jednoduchosť.

obývačka škandinávsky dizajn

V tejto obývačke sa škandinávsky dizajn a štýl bývania prejavuje vo farbách, vzoroch i nábytku. Všimnite si rôzne kúsky nábytku i lámp. Zdroj: www.alvhemmakleri.se

Opäť sa vrátime k téme prírody. Rastliny v severských domovoch majú svoje miesto ako pomocníci pri vytváraní sviežosti priestoru vďaka ich zelenej farbe, prípadne vôni kvetov. Vyskúšajte použiť bylinky ako mätu, bazalku alebo rozmarín v črepníkoch na kuchynskom okne. Nielenže budú vždy zelené, ale zároveň ich využijete pri varení.

kuchyňa škandinávsky štýl bývania

Bledofarebná presvetlená kuchyňa, s tradičnými bylinkami na pracovnej doske. Zdroj: www.myscandinavianhome.blogspot.com

Všimli ste si, že takmer každá pohovka, posteľ alebo kreslo sa v rámci škandinávskeho bytového dizajnu nezaobíde bez vankúšov? Ich mäkkosť a hrejivosť oceníte najmä v zime. Zároveň dodajú farebný akcent miestnosti alebo zaujmú svojím vzorom (napr. látka Unikko so zjednodušeným vzorom kvetom od firmy Marimmeko).

Škandinávsky dizajnérsky nábytok

Dizajnérske kúsky nábytku a doplnkov sú prirodzenou súčasťou mnohých príbytkov Škandinávcov. Ide o nadčasový štýl, za ktorým stoja dizajnéri ako Alvar Aalto, Arne Jacobsen alebo Hans Wegner Verner Panton. Nábytok má svoj špecifický, minimalistický dizajn, vďaka nemu si zachováva svoju obľubu už po mnohé generácie. Okrem netradičného vzhľadu, ponúka nábytok aj praktickú stránku. Hlavne v malých bytoch oceníte množstvo úložných a odkladacích miest a priestorov. Niektoré veci je lepšie uchovávať odložené, aby sa na ne neprášilo, nerušili vzhľad izby alebo sa len tak nepovaľovali. Takže košíky na časopisy, komody so zásuvkami, háčiky na zavesenie alebo stojany na oblečenie sú výbornými pomocníkmi.

jedáleň škandinávsky štýl dizajn nábytok

Škandinávsky dizajnérsky nábytok v jedálni so vzorovanou stenou. Zdroj: www.alvhemmakleri.se

Najdôležitejšie je vytvoriť si domov tak, aby ste sa v ňom cítili príjemne, bezpečne, a aby plnil funkciu miesta, kde sa budete radi schádzať so svojou rodinou a priateľmi. Preto nemožno brať tieto „pravidlá“ ako nejaké dogmy. Dúfame, že vás článok potešil a podelíte sa s nami o svoje dojmy, nápady a postrehy.

 

Tagy: