Ľudstvo si odjakživa pieklo jedlo na ohni. Niet sa preto čo diviť, že je rúra súčasťou každej kuchyne. Pokazila sa vám stará (rúra) a chceli by ste novú? Aké sú dnes najnovšie trendy medzi rúrami a sporákmi?

V prvom rade treba povedať, že i staré rúry, ktoré nemajú príliš vysokú spotrebu, sú dobré. Možno si nemusíte hneď zaobstarávať novú. Možno stačí vynoviť vašu stávajúcu novými náhradnými dielmi, či zakúpiť nové ohrievacie teleso do rúry. Ak ste sa však rozhodli pre kúpu nového sporáku, ukážeme vám pár noviniek na trh od výrobcov, ktorí v tomto segmente udávajú trendy.

Sporáky Bosch

Nemecká značka domácich a iných spotrebičov má aktuálne vo svojej ponuke ako modely voľne stojace, tak aj určené na zabudovanie. LCD displej je už samozrejmosťou, nechýba vysoký výkon (až 3000 W) a dobrá spotreba (úroveň A). Sporáky značky Bosch majú na zadnej stene špeciálny povrch EcoClean Direct, ktorý tvoria mikroskopické keramické guličky, ktoré automaticky štiepia a pohlcujú mastnotu a tuky. Ďalšie majú funkciu Assist pre automatické nastavenie čo najlepšieho druhu ohrevu, teploty a času pre rôzne druhy jedál. Modely s funkciou HomeConnect umožňujú pripojiť sa cez smartfón a nastavovať vlastnosti ohrevu z dlane ruky. V portfóliu prevažujú elektrické sporáky nad plynovými, a zabudovateľné nad voľne stojacimi.

bosch rúra na pečenie

Rúra na pečenie značky Bosch. Zdroj: www.bosch-home.com/sk/

Rúry Electrolux

Švédsky výrobca Electrolux má aktuálne v modelovej rade len vstavané rúry na pečenie. Určite každú gazdinku poteší funkcia samočistenia, ktorou disponuje polovica modelov. Ide buď o katalitické alebo pyrolytické čistenie. Tak či onak, po pečení sa nemusíte trápiť s drhnutím rúry, stačí spustiť režim samočistenia a upratovanie sa stane hračkou. Electrolux sľubuje, že pripravované jedlo sa upečie rovnomerne, bez ohľadu na to, v ktorej časti rúry sa nachádza.

Ak vsadíte na tohoto výrobcu, môžete si byť istí, že bude Electrolux náhradné diely predávať dlho po tom, ako vám skončí dvojročná záruka daná zákonom. A to nebýva zvykom.

electrolux rúry

Rúry značky Electrolux. Zdroj: www.electrolux.sk/kitchen/cooking/ovens/

Rúry na pečenie Indesit

Do tretice tu máme taliansku značku Indesit. A podobne ako Electrolux má vo svojom produktovom portfóliu len zabudovateľné rúry na pečenie. Aj tu sa stretnete s modelmi so samočistením, ktoré je vykonávané katalýzou alebo hydrolýzou. Prekvapí, že zhruba polovica modelov je “gombíková”, tá druhá s displejom a dvomi otočnými tlačidlami. Indesit má veľký vnútorný objem, rôzne programy a režimy pečenia, sklo dverí je možné jednoducho demontovať a vyčistiť a omnoho viac.

indesit sporák rúra na pečenie

Zabudovaná rúra na pečenie značky Indesit. Zdroj: www.indesit.sk/Spotrebice/Priprava-jedla/Rury

Či už sa rozhodnete pre opravu vašej starej rúry alebo kúpu novej, nezabúdajte, že bez šikovnej kuchárky bude k ničomu.

 

Tagy: