Slnko, levanduľa, vôňa korenia a poháre vína stojace vedľa dobrej knihy. Nie je to krásna predstava? Pre väčšinu z nás to však znie len ako záber z romantického filmu či letnej dovolenky. Pravda je však taká, že kúzla romantického Francúzska si môžete užívať každý deň. Stará tradícia francúzskeho dekoru alebo provensálsky štýl sa totiž vracia opäť do módy.

Provensálsky štýl interiérov a tradície francúzskeho dekoru siaha až do prelomu 18. a 19. storočia. V období, kedy vznikal, diktovala módne trendy všetkých oblastí Paríž, mesto tiahnúce Európu vpred. Ľuďom na vidieku však parížsky štýl nevyhovoval a pre svoje pohodlie si vytvorili nový vidiecky štýl, ktorý je teraz spájaný hlavne s Provensálskom.

Slnečné Provensálsko, očarujúca oblasť juhovýchodného Francúzska, je spájané s slnečnými vinicami, hrejivým slnkom, fialkovo voňavou levanduľou a panenskými olivovníkmi. Jeho interiérový štýl sa potom vyznačuje rustikálnym rázom, tvrdým drevom, terakotovými dlaždicami, jemnými tkaninami či starožitným nábytkom. Ak si aj vy chcete doma vykúzliť idylické prostredie slnečného Provensálska, prinášame vám pár tipov.

Obývacia izba podľa provensálskeho štýlu

Obývacia izba podľa provensálskeho štýlu. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Provensálsky štýl a farby francúzskeho vidieka

Interiér v štýle francúzskeho dekore by mal byť rovnako ako Provensálsko preslnený a presvetlený, možno aj ľahko vyšúchaný od slnka. Podľa provensálskeho štýlu aplikujte skôr svetlé, teplé a ležérne farby prírody – svetlunko žltá, krémová, béžová, okrová v doplnení levanduľovej, blankytne modrej, hrdzavej atď. Svetlé farby provensálskeho štýlu sa navyše hodia do malých bytov, pretože priestor opticky zväčšia. Dajte si však pozor na bielu, biela farba predstavuje v Provensálsku faux pas. Namiesto nej dajte prednosť jej odtieňom, viď slonovinová alebo krémová.

Zaujímavým a pre Provensálsko typickým riešením dekorácie stien sú kvetinové tapety. V modernejšom byte ich aplikujte len na menšie plochy stien, prípadne na jednu stenu v miestnosti. A s tapetou potom zlaďte tkaniny. Možno pre vás máme jedno varovanie: Dajte si pozor, aby nevznikol príliš “babičkovský priestor – presladený a patetický”. Provensálsko sa pohráva s jednoduchosťou.

Provensálska spálňa

Spálňa v štýle Provensálska. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Farby a Provensálsko

Provensálsky štýl dáva prednosť svetlým farbám a kvetinovým vzorom. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Provensálsky štýl, nábytok a vybavenie

U provensálskeho štýlu nemusíte riešiť nákup nového nábytku. Postačia vám staršie kúsky klasického dreveného nábytku. Najviac sa vám budú hodiť kúsky z babičkinej chalúpky, napríklad kredence, drevené knižnice, almary, sekretáre, lavice, príborníky atď. Nábytok, prevažne z dubu či brestu, by mal byť len ľahko namorený s jednoduchým vzorom.

V podstate ani všetok nábytok nemusí byť starožitný. Môžete kombinovať veci staré i nové. Základom však je, že keď staré, tak starožitné, a keď nové, tak minimalistické a z prírodného dreva. Staré i nové by malo vytvárať jednotný dojem a nemal by vznikať gýčový efekt.

Kuchyňa v štýle Provensálska

Kuchyňa v štýle Provensálska. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Provensálska kúpeľňa

Provensálska kúpeľňa. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Prestieranie podľa provensálskeho štýlu

Prestieranie podľa provensálskeho štýlu. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Zamerané na detail alebo dekorácie a provensálsky štýl

Provensálsko sa zameriava na detail a dekorácie. Základom však je dodržiavať heslo “menej je niekedy viac”. Provensálsky štýl je jednoduchý a ležérny, rovnako tak by mala byť ladená dekorácia. V kuchyni namiesto dekorácie aplikujte tradičný riad, napr. cedidlá, keramické misy na bábovky či vianočky, maľované hrnčeky, taniere či pekáče. Ďalšie miestnosti môžete skrášliť keramickými či plechovými kvetináčikmi s bylinkami či levanduľou, vázami s rezanými kyticami, kovovými kanvičkami, fotkami v rámčekoch a tkaninami.

Základom Provensálska sú pruhované, kockované tkaniny alebo tkaniny so vzorom kvetín, napríklad vankúšiky, závesy, koberčeky, prestieranie, obrusy, deky a obliečky. Zaujímavou možnosťou aplikácie tkanín je pokrývanie viečok zaváranín a marmelád štvorčekmi látky.

Lampička s tienidlom, dekorácia v provensálskom štýle

Lampička s tienidlom, dekorácia v provensálskom štýle. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Vankúšiky v provensálskom štýle

Vankúšiky v provensálskom štýle. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Závesy v štýle Provensálska

Závesy v štýle Provensálska. © Zdroj: www.kateforman.co.uk

Preslňte svoj ​​byt a vdýchnite mu kúzlo južného Francúzska s provensálskym štýlom.

 

Tagy: