Pracujete z domu a chýba vám miesto, kde by sa vám dobre pracovalo, alebo dokonca miesto, kde by vás pobozkala Múza inšpirácie? Najvhodnejším riešením je domáca pracovňa. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako z domácej pracovne urobiť chytré a inšpiratívne miesto.

Každý z nás potrebuje svoje miesto, kde sa môže schovať pred svetom, kde si môže oddýchnuť po náročnom dni, skrátka povedané miesto, kde si môže len tak posedávať, popíjať kávu a surfovať internetom. Niektorí z nás dokonca potrebujú miesto, ktoré by ich inšpirovalo a neuspávalo, lebo tu budú celé dni sedieť a pracovať. Tento článok je pre vás všetkých – či už si chcete zariadiť príjemné miesto pre váš oddych, alebo túžite po mieste, kde sa vám bude dobre pracovať. Výborným riešením oboch prípadov je domáca pracovňa.

Domácu pracovňu totiž nemusia využívať len tí, ktorí z domu pracujú. Každý z nás si predsa potrebuje sem tam vyriešiť nejakú tú dokumentáciu, administratívu, alebo nejaké tie účty, poukážky a úlohy detí, prípadne pracovné resty. A preto sa každému z nás taká domáca pracovňa hodí. Otázkou však je, aká by mala byť?

Kvetinová domáca pracovňa

Kvetinová domáca pracovňa. © Zdroj: www.confessionsofadesigngeek.com

práca z domu pracovňa

Aká by mala byť domáca pracovňa? © Zdroj: www.mohomy.com

Domáca pracovňa ako chytré miesto

V domácej pracovni by samozrejme nemal chýbať písací stôl, kvalitné stoličky a počítač, ktorý ale tiež nemusí byť všadeprítomný. Všetko ostatné vybavenie závisí len na vás a typu vašej práce.

Jednou zo základných vlastností pracovne je jej chytrosť. Aby mohla byť pracovňa chytrá, mali by sme byť chytrí aj my a pri jej vybavovaní postupovať taktiež chytro. Pracovňu vybavujte vhodnými a zdravie podporujúcimi kusmi nábytku (napr. ergonomickou stoličkou či stolom vo vhodnej výške), rovnako chytro by mali byť riešené aj úložné priestory.

Domáca pracovňa - úložný priestor alebo optické oddelenie?

Domáca pracovňa – úložný priestor alebo optické oddelenie? © Zdroj: www.evimicinhersey.blogspot.com

Domáca pracovňa ako miesto inšpirujúce ku kreativite

Čo sa doplnkov a dekorácií týka, domácu pracovňu vybavujeme vždy s ohľadom na našu prácu a náš vkus. Ide o to, že pracovňa by mala byť miestom, ktoré nás inšpiruje. A preto by mala byť doplnená obľúbenými dekoráciami, obrázkami a obrazmi či kvetinami. Na druhej strane, ak potrebujete nechať otvorený priestor pre vašu myseľ, vybavte si pracovňu v minimalistickom štýle.

Domáca pracovňa v minimalistickom štýle

Domáca pracovňa v minimalistickom štýle. © Zdroj: www.homedit.com

Domáca pracovňa v minimalistickom vzhľade podľa feng shui

Domáca pracovňa v minimalistickom vzhľade podľa feng shui. © Zdroj: www.fengshui.newage.com

Domáca pracovňa podľa feng shui

Domáca pracovňa podľa feng shui. © Zdroj: www.home-designing.com

Domáca pracovňa a priestor

Jednou zo základných otázok býva otázka, kam pracovňu umiestniť. Našou odpoveďou, na ktorej sa zhodujú aj odborníci, je, že pracovňa nepotrebuje svoju vlastnú miestnosť. Táto správa určite poteší nás všetkých, ktorí nedisponujeme niekoľko izbovým bytom či dokonca domom.

Pracovňu môžete umiestniť do akejkoľvek miestnosti okrem spálne. Do spálne by ste si ju dávať nemali. Odborníci neodporúčajú spávať v jednej miestnosti s prácou alebo počítačom. Pracovňu si teda môže umiestniť do kuchyne, obývačky, ale kľudne aj väčšej predsiene (obzvlášť pre tých, čo bývajú v starých murovaných domoch s veľkými predsieňami). Ak vám jedna miestnosť ostáva, potom si v nej určite môžete pracovňu postaviť. Záleží len na vás a vašich možnostiach.

Domáca pracovňa vo vintage štýle, umiestnenie v izbe

Domáca pracovňa vo vintage štýle, umiestnenie v izbe. © Zdroj: www.vintageprettypearl.blogspot.com

Otevorená domáca pracovňa, umiestnenie v samostatnej miestnosti

Otevorená domáca pracovňa, umiestnenie v samostatnej miestnosti. © Zdroj: www.homedit.com

Inšpiratívna domáca pracovňa v predsieni

Inšpiratívna domáca pracovňa v predsieni. © Zdroj: www.homedit.com

1 + kk a domáca pracovňa? Ide to dokopy?

Ak však bývate v byte 1 + kk, pracujete z domu a hodila by sa vám poriadna pracovňa, nemusíte kvôli predchádzajúcemu odseku vešať hlavu ani vy. Síce odborníci hovoria, že nie je vhodné s prácou či počítačom spať v jednej miestnosti, ale ide to a nie je na tom nič zlé. Spím s počítačom dokonca v jednej posteli a ťažké spanie z toho nemám. Niektorí z nás jednoducho s prácou zaspávajú a tiež s ňou vstávajú či sa jej pri prebúdzaní pozerajú priamo do jej metaforických očí, tak ako ja.

Ak si chcete zariadiť domácu pracovňu u vás v spálni, potom ju opticky oddeľte od priestoru na spanie, použiť môžete prídavné poschodie, knižnicu alebo napríklad paraván.

Domáca pracovňa v malom byte

Domáca pracovňa v malom byte. © Zdroj: www.interiordesign2014.com

Domáca pracovňa pre doma nepracujúci

Ako už bolo povedané, domácu pracovňu si môžu samozrejme zariadiť aj doma nepracujúci ľudia, pretože môže ísť len o váš osobný kútik v rohu obývačky, kde bude stáť stôl a stoličky a kde budete vybavovať korešpondenciu či poukážky.

Domáca pracovňa pre doma nepracujúcich

Domáca pracovňa pre doma nepracujúcich. © Zdroj: www.ecopresptc.com