Máte rádi netradiční a kreativní věci, tak jako my? Vyzpovídali jsme pro vás mladého šikovného kluka, který se nechal unést krásou samorostů. Vyrábí z nich originální rustikální stolní lampy, které skvěle zapadnou nejen do chat a srubů, ale příjemně oživí minimalisticky, nebo rustikálně zařízený příbytek. Jejich vyrobení vyžaduje svůj čas a každý kus je jiný, jedinečný. Díky nim váš domov zalije příjemné teplé světlo, přičemž tento pocit umocňuje použití dřeva jako podstavce.

Jak tyto lampy vznikají a co inspirovalo autora k jejich výrobě? Nechte se spolu s námi zlákat touto souhrou člověka s přírodou a přečtěte si více v rozhovoru.

rustikální lampa ze samorostu

Minimalistický design pokoje skvělě doplní rustikální stolní lampa. Zdroj: www.sashe.sk/Lumpys

Jak jsi se dostal k výrobě těchto krásných a originálních lamp? Co byl prvotní popud?

K výrobě lamp jsem se dostal tak, že jsem si chtěl vyrobit na chatu zajímavou houpačku. Takovou, jakou jsem ještě nikomu živě neviděl, jedinečnou. A při hledání na webu jsem objevil i lampy, jako doplněk do chaty. Tak jsem si řekl, že proč nevyzkoušet i takový doplněk do interiéru, podařilo se a docela mě to zaujalo tak dělám další.

lampa ze samorostu

Klikaté dřevo a stínidlo v přírodní barvě vytvářejí harmonickou kombinaci. Zdroj: www.sashe.sk/Lumpys

Proč právě dřevo jako hlavní materiál?

Protože dřevo je jedinečný materiál. Dobře se mi s ním pracuje, má zajímavé a jedinečné tvary a strukturu, kterou se snažím ponechat autentickou, tak, aby nebylo dřevo opracované úplně do hladka a aby bylo vidět, že jde o handmade.

Ne každé dřevo je vhodné pro výrobu lampy. Podle čeho vybíráš vhodné kusy a se kterým dřevem pracuješ nejraději?

To je pravda. Sbírám ty kusy, které mají nevšední tvar, strukturu, nebo takové, které jsou poškozené, resp. mají nějaký druh defektu. Ať už způsobený fyzicky, nebo nemocí. To fyzické poškození nemyslím takové, že dřevo hodím o zem a poškodí se :-). Jde o poškození dřevokaznými houbami, červotoči atd.
Zatím, protože se této výrobě nevěnuji dlouho, nemůžu přesně říct, se kterým dřevem se mi pracuje nejlépe. Je ještě mnoho druhů dřeva, které jsem nevyzkoušel.

designová lampa dřevěná

Noha lampy působí jako vrba, což jí dodává zajímavý vzhled. Zdroj: www.sashe.sk/Lumpys

Která část procesu výroby je pro Tebe nejpříjemnější? Podíllíš se na výrobě sám?

Nejkrásnější část procesu je hledání dřeva, tehdy běhám nahoru a dolů po hoře, což je často vyčerpávající, ale ten pocit když najdu skutečně zajímavý kus dřeva stojí za to. A pak finále výroby. Tedy když dokončím lampu a mohu ji zasvítit.
Sem tam potřebuji pomoc i při hledání i při výrobě, nebo slyšet nezávislý názor. Tak zapojuji i členy rodiny a musím říct, že jsou vždy ochotni pomoci.

svícen ze samorosta

Tento samorost našel využití v podobě svícnu. Zdroj: www.sashe.sk/Lumpys

Vyrobení lampy vyžaduje svůj čas, zejména kvůli správnému přesušení dřeva. Kolik přibližně trvá, dokud “přijde na svět” jeden takový exemplář?

Je to individuální. Některé dřevo je mokré, jiné suché. Mokré dřevo suším přirozeným způsobem. Někdy to trvá půl roku, jindy stačí měsíc například. Potom ho vyvařím aby nepraskalo a aby se nekroutilo. Přišel jsem na to metodou pokus – omyl. Dále ho zbavím kůry, a pak povrchově upravuji.
Vyrobit první lampy trvalo strašně dlouho. Ale jak se učím, tak doba výroby se zkracuje, což mě velmi těší. Původně to bylo zhruba měsíc práce, dokud jsem přišel na to co a jak mám dělat a poslední lampu, když sečtu hodiny, tak přibližně 48 -72 hodin bez sušení samozřejmě.

lampa ze dřeva

Masivní strukturované dřevo a hra světla a stínů, dotvářejí jedinečný obraz této lampy. Zdroj: www.sashe.sk/Lumpys

Jakým způsobem je vyřešena elektroinstalace v lampě? Jsou takové designové dřevěné lampy bezpečné?

Bezpečnost mi není lhostejná, proto jsem konzultoval tuto problematiku s elektrikářem a v podstatě mi potvrdil, co jsem si i myslel. Používám certifikovaný elektroinstalační materiál (žárovka, objímka, kabel s vypínačem). Kabel vedu přes dřevo vyvrtanou dírou, ve které je chránička a v ní kabel. Ten spojuji s objímkou přímo v objímce, která je z plastu. Doma si s těmito lampami svítím abych zjistil, jestli je všechno v pořádku.

Děkujeme za milý rozhovor a přejeme hodně úspěchů. Pokud se vám lampy a svícen zalíbily a rádi byste si jimi zkrášlili váš domov, naleznete je na: http://www.sashe.sk/Lumpys

 

Tagy článku: ,