Základním vybavením kuchyně či jídelny bývá stůl, ke kterému zasedáme společně se svými blízkými, se svou rodinou či přáteli. Ano, stůl v tomto ohledu představuje praktické vybavení. A každá praktická věc si žádá i trochu té krásy. Vždyť stolování není jen pouhým příjmem potravy, ale poezií útulné kuchyně, chutného jídla, lahodného pití, přátelské konverzace a malých drobností, které udělají z vašeho stolu malebný obraz, který vás vždy a znovu přiláká ke stolu. Jednou z takových drobností, která plní i praktickou funkci, je prostírání na stůl.

Prostírání se v posledních letech stává čím dál běžnějším a stylovějším doplňkem kuchyní a jídelen. Zatímco ubrusy se z našich kuchyní a stolů vytrácení, prostírání si dobývá svoje místo na výsluní. Není se také čemu divit, vždyť prostírání plní oproti ubrusu i praktickou funkci. Sem tam se totiž stane, že talíř po sobě zanechá špinavý kruh na stole, nebo malé děti vyklopí jídlo na stůl a sem tam vylije něco i dospělý. V okamžiku, kdy máte pouze ubrus, budete jej muset vzít a hodit do prádla. Pokud však používáte prostírání, stačí vám jej otřít a můžete stylově fungovat dál.

prostírání na stůl místo ubrusu

Ubrus je v dnešní době nahrazován spíše prostíráním na stůl. Zdroj: www.bostonking.com

Jak vybírat prostírání na stůl?

Pokud si potrpíte na styl, pak byste neměli prostírání vybírat zcela na slepo. To znamená naběhnout do obchodu a vzít to, co vám jen tak padne do oka – ať už je to první, co vám přijde pod ruku, nebo první, co vás aspoň trochu zaujme. Na druhou stranu je výběr samozřejmě jen a jen na vás a na vašem vkuse. Lepší však bude, když si dáte s výběrem prostírání trochu práce a vyberete jej tak, aby vám ladilo s ohledem na ostatní prvky vašeho domova.

Výběr prostírání však ovlivní i tvar a velikost stolu. Pokud máte malý stůl, ale vyberete čtyři velká prostírání, pak si rovnou můžete koupit ubrus, protože prostírání vám stejně zakryje celý stůl. Pokud naopak používáte velké, mělké talíře, které jsou stylové, ale jsou o polovinu větší než běžné talíře, a vyberete si malé prostírání, pak vám bude stejně z praktického hlediska k ničemu.

Prostírání na stůl

Pastelové pletené prostírání na stůl. Zdroj: www.blog.redheart.com

Prostírání na stůl aneb co nám nabízí trh

S ohledem na to, že se prostírání stává stále častějším doplňkem domácnosti, stává se i častějším prodejním artiklem obchodních sítí. Nabídka je v současnosti velmi pestrá, a tak můžete sehnat prostírání nejrůznějších barev, odstínů, vzorů, tvarů i materiálů.

Dřevěné prostírání na stůl

Jednoduché dřevěné prostírání na stůl. Zdroj: www.ebay.com

Velmi oblíbené je prostírání z korku, dřeva a bambusu. Vyrábí se však i papírové prostírání na jedno použití či plastové prostírání, které v dnešní podobě již plast ani nepřipomíná, ba naopak působí velmi stylově.

Korkové dřevěné prostírání na stůl

Korkové dřevěné prostírání na stůl v skandinávském stylu. Zdroj: www.shopbellavita.com

Jak prostírání na stůl používat?

Možná si říkáte, co vám to pokládám za otázku. Prostírání přeci umí používat každý. My vám však nechceme říkat, že prostírání se dává na stůl a na něj se dávají talíře. Chceme vám jen ukázat pár možných variant, jak prostírání použít či sladit.

Jednou z možností je vrstvení prostírání. Stačí vám pořídit si čtyři kousky například korkového nebo bambusového prostírání a čtyři kousky látkového prostírání. Barvy obou prostírání by spolu měly ladit nebo kontrastovat. Základem však je vytvořit zajímavý design. Jako podkladové prostírání volte textilní prostírání ve větších rozměrech, tak aby i tvořilo rám prostírání druhého. Vrchní bambusové či korkové prostírání by mělo být o trochu menší. Barvy spodního a vrchního prostírání mohou být tmavě hnědá – smetanová a naopak, šedá – růžová, smetanová – modrá a další.

Druhým typem je kombinace prostírání a běhounu, který se často prodává ve společném balení s prostíráním. V dnešní době tedy představuje součást stylového prostírání. Tato kombinace se však hodí jen na delší obdélníkové stoly, prostředkem jejich delší strany by měl běhoun vést.

Prostírání na stůl s běhounem

Prostírání na stůl s běhounem s barokním postikem. Zdroj: www.aliexpress.com

Pár tipů ohledně prostírání na stůl

Rodinám s malými dětmi se bude hodit prostírání omyvatelné, tedy vyrobené z plastu či pogumovaného materiálu. Každému se však bude hodit několik sad prostírání, které mohou být vybírána s ohledem na roční období či svátky.