Každá peřina musí mít své povlečení. No není povlečení jako povlečení. Asi nejvíce záleží na materiálu, ze kterého je vyrobeno. A přesně o materiálech ložního prádla si řekneme více.

Bavlněné povlečení

Bavlna je jedním z nejčastěji používaných materiálů nejen v oblasti ložního prádla, ale celkově v textilním průmyslu. Výhodou je její přírodní původ, kvalita a trvanlivost. Bavlněné povlečení se může prát při vyšších teplotách.

Saténové povlečení

Bavlněný satén se vyrábí z kvalitní česané bavlněné příze. Ložní povlečení z bavlněného saténu má nižší hmotnost a jsou jemné na dotek. V létě ochlazují a v zimě se rychle zahřejí, což je jejich největší výhodou. Povlečení ze saténu se doporučuje prát naruby a při nižší teplotě než klasické bavlněné povlečení.

ložní prádlo materiály

Jaký materiál ložního prádla je váš oblíbený? Zdroj: pixabay.com

Krepové povlečení

Krepové povlečení je také vyrobeno z bavlny, s tím rozdílem, že při jejím zpracování byl použit odlišný způsob tkaní, tzv. plátnová vazba. Taková textilie se následně krepuje. Výhodou krepového povlečení je nemačkavost, hřejivost a prodyšnost.

Flanelové povlečení

Flanel je další tkaninou vyrobenou z bavlny. Jde o hustě tkanou látku s vyšší gramáží, která je upravena tak, že je na povrch povytažený jemný chlup látky. Flanelové povlečení má stejné výhody jako klasické bavlněné, navíc je díky povytaženým vláknům jemné na dotek a má nadprůměrnou hřejivost. Při praní je však třeba postupovat podle štítku na povlečení – předejdete tak změnám vlastností látky.

Damaškové povlečení

Damašek je hustě tkaná bavlněná látka s vetkanými vzory a hedvábným leskem. Povlečení z damašku je příjemné na dotek, má vysokou životnost, ale i vyšší cenu. Povlečení z tohoto materiálu bude pýchou vaší ložnice.

Jersey povlečení

Jersey je materiál, který se vyrábí ze 100% česané bavlny. Mezi jeho výhody patří zejména pružnost, prodyšnost a měkkost. Je tedy příjemný na pokožku a dobře saje pot. Díky své struktuře se nemusí žehlit. Nevýhodou je nutná nižší teplota při praní a delší doba sušení.

 

Tagy článku: