Věšení obrazu je věc, se kterou se musel nebo musí poprat snad každý. Většinou se nejedná o tak složitou činnost, že bychom ji nezvládli. Pověsit ovšem obraz opravdu precizně, na vhodné místo, rovně a pevně, už není tak jednoduché. Předtím, než se do takové akce pustíte, přečtěte si pár užitečných rad. Mohou vás vyvarovat zbytečných chyb a dodat inspiraci.

Nejprve zauvažujme nad tím, kam vůbec obraz přijde. Obraz by se měl věšet nepatrně nad úroveň očí. Obraz zajisté více vynikne na stěně naproti oknu nebo poblíž zdroje světla. Předtím, než zatlučete hřebík, vyzkoušejte všechna příhodná místa na stěně. Na to sežeňte další osobu, aby vám obraz přidržela. Chystáme-li se věšet obrazů více, zamysleme se také nad jejich rozmístěním. Než dávat každý obraz na jinou zeď, vyberme si jednu. Na tu pověsme všechny. Dejme si ale záležet, aby spolu byly obrazy vzájemně sladěné

jak povesit obraz rady tipy

Díky světlu může obraz vyniknout. © Jon Forson

Nyní následuje vyměřování. Nejdůležitější je zjistit ve kterém místě obraz uchytit. Některý obraz na sobě může mít již přidělané úchytky. Tím se nám práce značně usnadní. Pokud ale na rámu nic k uchycení není, nezbývá nám, než to napravit. V prodejnách jsou k dostání malá obrazová očka. Ta se několika malými hroty přitlučou k rámu. Jedná-li se o lehký obrázek, vyzkoušejte nalepovací. Na obrázku najděte střed. Obyčejnou tužkou vyznačte jeho místo. Pro obrázek visící na šířku, použijte dvě očka po bocích. Nyní očka přibijte a půl je hotovo.

umiesteni obrazu interier pokoj

Obraz jako dominanta celé místnosti. © Annie Spratt

Teď se přesouváme ke zdi.  Nejvíce osvědčenou metodou stále zůstává hřebík a kladivo. Dejte si pozor do jaké zdi jdete tlouci. V paneláku to může být třeba trochu problém. Také buďme pochopitelně opatrní na elektrické rozvody. Největší obtíže při zatloukání hřebíku většinou dělá drolivá a praskající zeď. Naprosto vyhnout riziku se bohužel nedá. Trochu zlepšit to ale může izolepa nalepená do kříže v místě, kde jsme se rozhodli zatlouct hřebík. Další rada je, že se hřebík namočí v mýdle. To usnadní zatloukání. Délku hřebíku samozřejmě přizpůsobme velikosti obrazu. Pro větší obrazy se vyplatí do zdi navrtat hmoždinku. 

Můžeme věšet! Obrázek zahákněte za hřebík a důkladně jej vyrovnejte pomocí vodováhy. A máme hotovo.

Užitečné vychytávky na věšení obrazů

Ani obraz už dnes nemusí vyset na hřebíku. Pokud se nechystáte pověsit zrovna obraz přes celou zeď, můžete vyzkoušet obraz přilepit. V obchodech či na internetu naleznete speciální lepící proužky či pásky na připevňování obrazů. Tyto pásky jsou poměrně neznámá alternativa ke klasickému věšení obrazů. Přináší ovšem spoustu skvělých výhod. Například můžeme obraz připevnit na šikmou stěnu. Páskou jednoduše oblepíme zadní stranu rámu a přilepíme na zeď. 

Pokud chceme do obrazů trochu investovat, můžeme si také pořídit obrazový závěsový systém. Tento systém je připevněn na stropu a obrazy jsou na zdi zavěšeny pomocí lanek. Výhodou této metody je možnost neomezené manipulace s obrazy. 

závěsný systém na obrazy

Skvěle zakomponování poliček. © Jonny Caspari

Vůbec nic také nepokazíte, když obraz umístíte na nevyužitou poličku. Ušetříte práci s pověšováním obrazu a bude tam působit stejně skvěle jako na zdi. 

Nyní už zbývá jen vybrat ten nejlepší obraz, který rozzáří váš byt. Ať už to bude fotografie z cest, obrázek od dcerky, krajinomalba… Teď už bude vždy vyset správně.

 

Tagy článku: , ,