Máte problémy s usínáním? Ráno se budíte unavený a bez energie? Je třeba s tím začít něco dělat. Kvalita lůžka, na kterém spíte, je na prvním místě! V tomto článku se dozvíte, jak vybrat tu správnou matraci, která bude vytvořena přímo vám na míru.

V první řadě se budeme zajímat o to, kde a na čem vlastně spíte. Pokud spíte na chatrném rozkládacím gauči, pak si koledujete o zdraví. Spánek je pro naše tělo velmi důležitý a ten nezdravý může vést k podrážděnosti, chronické únavě, k depresím, ale také i zdravotním potížím, jako jsou bolesti zad.

Ta správná tvrdost matrace

Existuje 7 typů tvrdosti matrace. 1. typ je extrémně měkký a ocení jej spíše lidé s nižší hmotností. Nejměkčí jsou většinou ze studené pěny nebo latexové. Ovšem matrace, do které se propadnete, určitě není zdravá, naopak. Nejužívanější typ jsou matrace střední tvrdosti, které jsou nejvhodnější pro naši páteř. Udržují ji v rovině a jejich zásluhou máme klidný a zdravý spánek. Ty nejtvrdší typy jsou pak určeny pro lidi s vyšší hmotností. Přece jen se řídíme pravidlem, že tvrdší matrace jsou pro naše záda šetrnější, ačkoliv by neměly být tvrdé jako samotná zem.

Zdravý spánek

Zdroj fotografie: pixabay.com

V případě, že se nemůžete rozhodnout, který typ vám sedí nejvíce, zakoupit si můžete i tzv. oboustrannou matraci, kdy z jedné strany je tvrdší a z druhé měkčí. Podle nálady pak matraci otáčejte. Vždy se nebojte matrace v obchodě vyzkoušet. Nestyďte se, jelikož nekupujete rohlíky, ale matraci – a tu je třeba kupovat s rozmyslem.

Při výběru se rozhodujete mezi mnoha materiály

Nic nepokazíte tím, pokud si necháte poradit ve specializované prodejně. Na výběr máte z mnoha typů materiálu, a to sice sendvičové, z paměťové pěny, matrace vyztuženy kokosovým vláknem, latexové, pěnové, matrace vyztuženy koňskými žíněmi, pružinové, přírodní či bio-ručně šité.

Zdravý spánek

Zdroj fotografie: pixabay.com

Například matrace se studené pěny jsou dobře prodyšné, odvádějí teplo, drží dlouhá léta tvar a celkově se vyznačují svou dlouhověkostí. Bio pěnu jistě ocení ochránci životního prostředí. Je vytvořena pomocí přírodních olejů. Tento typ matrace se chlubí svou tvarovou stálostí a elasticitou. Matrace vyztužené koňskými žíněmi jsou vhodné pro alergiky.

Další aspekty, na které je třeba brát zřetel

Dále bude při vybírání záležet na vaší hmotnosti, věku a dalších aspektech. Nebojte se do matrace investovat, jelikož tato investice se vyplatí! Přece jen jde o vaše zdraví.

Berte ohled na to, jak často na matraci bude někdo spát. Jedná se o matraci do vaší ložnice či pouze na chatu, kde občas v létě přespíte?

Zdravý spánek

Zdroj fotografie: pixabay.com

Dávejte si také pozor na nosnost matrace. Ta by měla převyšovat vaši hmotnost alespoň o 5 kg.

Dále jsou speciální matrace do dětských postýlek, pro malé děti, ale i studenty. Jinou matraci budou potřebovat dospělí partneři na tzv. letišti a jinou senioři. Senioři uvítají měkčí a vyšší matrace, které se přizpůsobí jejich tělu a nebudou tlačit.

Také pokud trpíte na bolesti zad či kloubů vybírejte speciální matraci pro vaše problémy určenou.

 

Tagy článku: ,