Malá kuchyně je velkou výhodou. Všechno máte po ruce a nikdy vás neomezuje v kulinářském umění, jak si někteří mohou myslet. Abyste v malé kuchyni dobře fungovali, je důležité dodržovat základní pravidlo: Mít v ní vždy pořádek. 

kuchynska-linka-v-male-kuchyni

Pořádek je důležitý a to nejenom v kuchyni. Když má všechno své místo, dobře se vám pracuje a víte hned, kde co najdete. V malé kuchyni navíc máte vždy všechno po ruce, skříňky jsou vedle sebe, a když si vše dobře zorganizujete a uspořádáte, budete mít usnadněnou práci i velký přehled.

Všechno nepotřebné musí jít pryč

Je třeba se zbavit všech nepotřebných věcí, nádobí, které je staré a už jej nepoužíváte vyhodit, rozbité hrníčky nebo otlučené talířky také vyhodit. Suroviny s prošlou minimální dobou trvanlivosti hned hodit do koše a udělat si velký generální úklid. Kuchyňské spotřebiče, které nepoužíváte každý den, uložte do krabic, nebo do polic v kuchyni, aby nezabírali místo na kuchyňské lince. Pokud je nepoužíváte tak často, můžete je uložit do komory anebo v případě, že je vůbec nepotřebujete, darujte je nebo je prodejte na nějakém bazaru.

mala-kuchyne

Využijte všechny prostory vaší kuchyně

Aby kuchyně fungovala na 100%, je třeba využít všech jejích prostorů. Zaplňte systematicky všechny skříňky, uložte do nich roztřízené nádobí, suroviny a další nezbytnosti. Na prázdné stěny přidělejte police, které vám umožní mít další úložný prostor, který můžete využít třeba na koření. Využijte prostor na maximum a pokud možno od podlahy až ke stropu.

mala-kuchyne-police

Do malých prostorů jsou vhodné světlé barvy. Ať už jsou na stěnách, nebo na kuchyňských dvířkách, je třeba, aby byly světlé a prostor opticky zvětšili a vy se necítili stísněně.

mala-kuchyne-poradek-je-zaklad

Vyplatí se také zainvestovat do kvalitních úložných prostorů, které z kuchyně udělají opravdové království. Využijete skříňky na maximum a budete mít přehled. Už nikdy nebudete muset přehrabovat šuplík, abyste našli potřebné nádobí, nebo vařečky.

Dřevo vyměňte za sklo

Pokud chcete udělat kuchyni vzdušnější a prostornější, zkuste vyměnit dřevěné dvířka za skleněné. Prostor se opticky otevře a bude působit vzdušněji. Můžete místo skla také použít rolety, nebo nechat horní poličky úplně otevřené.

police-v-male-kuchyni

Jestli máte v kuchyni také jídelní stůl, můžete ho zvolit také skleněný, dodá stejný pocit otevřenosti, nezapomínejte však na to, že sklo potřebuje větší údržbu, než dřevo. Jídelní stůl můžete také zakomponovat jako součást kuchyňské linky, budete tak mít víc místa.

mala-kuchyne-jidelni-stul-tip

Na dřezu a sporáku nešetřete

Šetřit se dá na spoustě věcí, ale nikdy ne na kvalitních spotřebičích jako je dřez nebo sporák, či lednice. Ty vybírejte kvalitní a přiměřené k vaší kuchyni. Sporák je ideální v půlce kuchyňské linky a od dřezu by měla být minimálně půl metrová pracovní plocha. Pokud máte kuchyni do L nebo U, pak v jedné části mějte sporák a v druhé umyvadlo.

Zdroj fotografií: https://pixabay.com, http://www.free-home-decorating-ideas.com/

 

 

Tagy článku: