Máte byt vybavený již starším opotřebovaným nábytkem a rádi byste ho vyměnili za nový? Přestěhovali jste se do bytu, kde po předchozích majitelích zůstal nábytek, jenž není Vašeho vkusu? K tomu všemu si nemůžete dovolit vysoké investice? Sháníte tedy tipy, jak zrekonstruovat starý nábytek co nejefektivněji, estetičně a samozřejmě levně.

levná proměna bytu

V tomto článku se dočtete o pár tipech, kterými se můžete inspirovat, případně řídit a Váš byt bude vypadat jako zbrusu nový!  

Co se skříněmi, které jsou omlácené, případně se vám nelíbí jejich barva dřeva

V tomto případě bude postup opravdu jednoduchý. Není třeba kupovat nové skříně, navíc v případě vestavěné by to byl problém. Stačí, když si pořídíte pěknou tapetu v barvě, která vám v pokoji bude ladit. Skříň jednoduše potapetujete a bude to vypadat luxusně a originálně. Nemusíte tapetovat celou skříň, stačí její část, která ji promění do úplně nového vzhledu. Do dětského pokoje se báječně hodí veselá barevná tapeta, zatím co do ložnice můžete zvolit něco jednoduššího a elegantního.

levná proměna komody

Druhou možností je koupit barvu a skříň přetřít. Počítejte však s tím, že to bude chtít více, než jen jednu vrstvu nátěru.

levná proměna psacího stolu

Také další nábytek můžete potřít barvou, která se Vám bude hodit do koncepce bytu. Začněte nejprve u menších kousků, jako jsou židle, stoličky a poličky. Natrénujete si nátěr a na větší kusy půjdete už jako profesionál.

rekonstrukce židle

levná proměna židle

Možná, že se Vám na první pohled skříň nelíbí, ale věřte, že jde všechno vylepšit. Vyměňte úchytky za nové, přestavte obývací stěnu, s kterou se dá všelijak manipulovat a pořiďte roztomilé prostírání a další doplňky, které estetice pomohou.

Jak zakrýt nedokonalosti na nábytku, aneb možností je spousta

Pokud je skříň v relativně dobrém stavu, ale přímo do očí bije kousek odloupnutého dřeva, jednoduše to zakryjte. Na skříň můžete pořídit stylové zrcadlo (např.: v různých tvarech), které určitě najde využití.

levná proměna skříně

Případně si udělejte koláž inspirativních fotek, což bude spíše pro mladší věkovou kategorii. Na internetu najdete spoustu citátů, které si budete moci vytisknout, slepit k sobě a nalepit je na místo, kde je budete mít neustále na očích, a budou vás nabíjet energií a motivovat.

Co se starou pohovkou nebo křeslem

Kupte si nový přehoz, který bude navíc praktický. Kdykoliv Vám někdo vylije na něj džus nebo červené víno, jednoduše ho poté operete nebo koupíte nový. Také pořiďte potahy na polštáře, které Vám posezení zútulní. Doladit to můžete taburetem či malým křeslem ve stejném stylu. Před pohovku samozřejmě patří malý kobereček, který moc nestojí, ale službu zastane dobrou.

levná proměna pohovky

Pokud máte křeslo nebo pohovku, která se vám už nelíbí svým vzhledem, můžete jí dát třeba nový kabát v podobě nového potahu, nebo čalounění. Není to těžké jak se zdá, na internetu je mnoho návodů jak na to. Takže se toho nebojte a zkuste to. Můžete tak proměnit starý nábytek levně a neutrácet mnoho peněz za nový.

čalounění křesla

Jak oživit zdi pokoje

Dnes máte tu možnost zakoupit si samolepky na zeď. Existují mnoho e-shopů, které je prodávají v různém provedení. Na výběr máte z decentnějších, které nejsou příliš barevné, jsou menší a báječně se budou hodit do obývacího pokoje. Najdete také velmi romantické kytičky a srdíčka, které budou ladit s ložnicí. Nebo pro děti všelijaké pohádkové postavičky, zvířátka a jiné roztomilosti – ty určitě oživí každý dětský pokojíček. Můžete si nechat vytisknout také motivační citát. S menšími samolepkami je opravdu jednoduchá manipulace, s většími budete potřebovat pomoc více lidí, aby nevznikla někde bublina. Tak či tak je to něco krásného a moc peněz to nestojí.

dekorace na stěnu

Nebojte se dát vašim zdem dekorace v podobě obrazů, kalendáře či poliček, na které si postavíte květiny a rámečky s rodinnými fotografiemi. Právě takové detaily dělají domov domovem a navíc dokáží zakrýt malé nedokonalosti na zdech.

obrazy na stěnu

Co si uvědomit, než začnete rekonstruovat, aneb rady na závěr

Jelikož chceme co nejvíce ušetřit, není čas na chybné kroky. Vše si pečlivě rozmyslete a rozvrhněte. Každý malý detail by měl být promyšlený, abyste vše nemuseli posléze předělávat – to pak stojí v závěru ještě více peněz.

levná proměna ložnice

Nezapomeňte, že méně je někdy více. Slaďte si doplňky a volte příjemné barvy, které vás neomrzí a neokoukají se. Záleží i na těch nejmenších detailech, jako je ubrus nebo záclony.

levná proměna dětského pokoje

Snažte se šetřit, kde se dá. Nekupujte bezhlavě předražený nábytek, vytipujte si slevy a podívejte se na bazarech po internetu. Třeba se právě Vám bude líbit něco, co jiní budou nabízet za slušnou cenu. Samozřejmě nedejte jen na fotografie a dojeďte se podívat, co si skutečně kupujete. Prohledejte také starou půdu, určitě na ní najdete mnoho pokladů po babičce nebo prababičce, které se dají nově zrekonstruovat a získat tak nový levný nábytek.

Pokud potřebujete novou kuchyň, dobře se zamyslete. Není třeba hned investovat do nové. Pokud má vaše kuchyňská linka dobrou konstrukci postačí když vyměníte kuchyňská dvířka za nové a nebo je potapetujete.

pohovka z palet

Pohovka se dá vyřešit také velmi levně. Můžete použít pár palet, které natřete, spojíte k sobě do požadovaného tvaru pohovky a doplníte o textilie. Podobně si můžete vyrobit novou postel z palet, konferenční stolek, barový stůl, skříně, knihovny a další nábytek.

Možností je spousta a inspirací ještě víc. Je třeba si ujasnit svou představu i styl, který chcete mít doma a podle toho se pak řídit při rekonstrukci a proměně.

Zdroje fotografií: https://pixabay.com, https://cz.pinterest.com, https://www.brit.co

 

Tagy článku: , , , ,