Ten kdo má menší nebo malý byt, si jistě živě vybaví ty situace, kdy nebylo kam dát křeslo nebo kdy nábytek byt naprosto pohltí. Mnoho vlastníků menších prostor si láme hlavu se stísněností a přeplněností. A protože jsme tu proto, abychom vám poradili v každé nesnázi, pomůžeme vám odstranit i tyto problémy. 

Bydlení v bytě 1+1 na první pohled jeho majiteli nepřináší moc možností ke kreativitě. První a nejčastější problém, který u těchto malých bytečků nastává, je příliš mnoho věcí na příliš málo prostoru. Co s tím?

Promyslete to

Nesnadnější a zároveň nejspolehlivější metodou, je sednout si nad plánkem bytu a promyslet umístění nábytku. Když se nad vším nejdříve zamyslíte, dojde vám velmi rychle, co se do bytu vejde nebo co už ne. Než se snažit dělat prostor zbytečně členitý a rozmanitý, raději se snažte místnost/i co nejvíce sjednotit a zjednodušit. 

Obývací pokoj

Skvěle navržený interiér do malého prostoru©Skitterpjoto

Využijte úložného prostoru

Nezapomeňte na to, že k uskladnění věcí nemusí zásadně sloužit pouze skříň nebo boxy. Dnes je k dostání také spousta běžného nábytku se skrytým úložným prostorem. Namysli jsou například rozkládací lavice, stolky, postele a podobně. Nic se ale nesmí přehánět a popravdě i věci schované před zraky, jsou na bytu tak nějak cítit. Podle některých filosofií takzvaně blokují energie v bytě. 

 

Obývací pokoj s ložnicí

Využití nábytku, jako stěny. ©Pexels

Barvy v tom mají prsty

Už je vám jistě dávno jasné, že tmavé barvy prostor zmenšují. Pokud se tedy snažíme prostor opticky zvětšit (což je samozřejmě u malého bytu vhodná metoda), rozhodně vybírejme ze světlých tónů. Skvěle budou v bytě vévodit pastelové tóny nebo odstíny žluté a oranžové. Často se setkáváme také s názorem, že světlé zdi a podlaha patří k tmavému nábytku. Tohle pravidlo je ovšem nesmyslné. O všem rozhoduje slazenost, kontrast už tolik ne. 

Design malého bytu

Bílá váš byt poznatelně zesvětlí ©Pixabay

Lesklé materiály a zrcadla

Zvětšování prostoru zrcadlem je mnohokrát ozkoušený trik. Mnoho zrcadel v prostoru ovšem mezi námi nepůsobí moc útulně a příjemně. Skvělým tahem jsou ale v mnoha případech lesklé materiály, které simulují zrcadlo a taktéž odráží do prostoru světlo. 

Ložnice v malém prostroru

Co je malé, je útulné. ©Pixels

Obecně se nemusíte bát, že svůj byt přeplácáte a cíleně se vyhýbat mnoha materiálu. Naopak přiměřené množství nábytku může pomyslné velikosti prostoru ještě přidat. Největší trik totiž stále zůstává ve slazenosti a důvtipu. 

 

Tagy článku: ,