Jaro už klepe pomalu na dveře. Pro lidi to neznamená nic výjimečného. Snad jen, že se později smráká. Pro nás zahrádkáře ale nastává jedno z nejdůležitějších období. 

Jak se připravit na celou sezonu tak, abyste nemuseli později nic dohánět? Co je vhodné na jaře na zahradě dělat? To vše vám prozradí našich pět rad:

1. Je čas na sazenice

Na jaře se vysazují všechny sazenice. Pokud to v tento čas nestihnete, později už to nedoženete. Jaro je zkrátka čas, kdy všechno začíná. Takže čas velí výsadbě! A to všeho!

sazenice

Sazeničky později vysázíte na záhon ©jill111

Začátkem jara sázíme bylinky a trvalky. Později přijdou na řadu letničky, ovoce a zelenina a všechno, co koncem jara vysázíme na své záhony. 

TIP: Sazenice jako řeřicha, bazalka nebo rukola můžete vysadit ještě časněji a ponechat si je doma za oknem.  Můžeme si tak dopřát čerstvých surovin mnohem dříve.

2. Půda se chce nadechnout

Po dlouhé zimě je půda slehlá a rostlinkám se v ní nechce růst. Probuďte ji k životu a pořádně ji prokypřete, poryjte a okopejte. Ačkoli jste tak udělali již na podzim, teď je čas akci opět zopakovat. 

zemina

Půda potřebuje po zimě zase ožít ©terimakasih0

Na řadu přichází také osévání holých míst v trávníku. Pokud váš trávník trochu zplešatěl, máte nyní šanci to vylepšit. 

TIP: Pokud vás láká odhrnout z rostlin nanesený sníh, aby byla vidět hlína, nedělejte to. Sníh vytváří rostlinám dokonalou tepelnou izolaci. Když sníh odhrnete, mohou zmrznout. 

3. Prostříhejte větve

Ovocné i jiné stromky vyžadují na jaře nový sestřih. Týká se to také keřů a bylinek, pokud jste tak neudělali již na podzim. Pomoci vám mohou speciální zahradnické nůžky na dlouhé tyči.

jaro

Větve můžete ostříhat ještě dřív, než začnou kvést ©Jana

Zastřižená místa potom natřete sadařským balzámem. Větvičky můžete použít na řízky.  Řízky můžete naroubovat na plané stromky nebo zasadit do země. 

TIP: Na zatření ran můžete použít také vodou ředitelnou barvu.

4. Zajistěte stromkům ochranu

Ovocné stromky teď na jaře vyžadují ošetření proti škůdcům a různým chorobám. Prospěje jim také výživa v podobě speciálních směsí, které se nanesou na kůru stromů. 

zahrada

Stromky potřebují z jara péči ©Cydonia

5. Ukliďte si v kůlně

Není vhodnější čas pro úklid než jaro. Na jaře chtějí všichni začít s hezky uklizeným a čistým zázemím. Urovnejte květináče, vyhoďte všechno rozbité. Opravte polámané náčiní. Svou kůlnu je taky ideální čas zvelebit. Co takhle ji znova natřít? 

kůlna

Pořádek v kůlně svědčí o dobrém zahradníkovi ©mabelAmber

TIP: Na stěnách kůlny připevněte háčky, úchytky a tyčky. Budete za ně moci zavěsit všechno nářadí. Více uklizeno už ve vaší kůlně být nemůže…

zahrada na jaře

Už máte všechny přípravy hotové? ©suetot

 

 

 

Tagy článku: